Svi čelnici državne uprave moraju u roku 20 dana izvršiti analizu broja zaposlenih prema kvalifikacijskoj strukturi
Vlada je do donošenja proračuna za iduću godinu zabranila novo zapošljavanje državnih službenika i namještenika u tijelima državne uprave, osim u novoosnovanom Ministarstvu uprave, a čelnike državne uprave zadužila je da u roku 20 dana izvrše analizu broja zaposlenih prema kvalifikacijskoj strukturi.
Vlada je također sve ministre zadužila da u roku 30 dana izvrše analizu nužnosti djelovanja agencija, zavoda i drugih tijela koja djeluju u djelokrugu ministarstava.
"Temeljem te analize odlučit ćemo hoćemo li možda neka tijela ukinuti, ili spojiti, ali svakako racionalizirati njihov rad i djelovanje", rekla je predsjednica Vlade Jadranka Kosor koja je predložene odluke objasnila mjerama štednje i racionalizacije započetih drugim i trećim rebalansom proračuna i s njima povezanim odlukama.
Utvrđivanje viška zaposlenika
Ministar uprave Davorin Mlakar smatra i da će analiza zaposlenih u tijelima državne uprave prema kvalifikacijama pokazati da u nekim tijelima sva mjesta nisu popunjena.
Cilj je analize, kako se navodi i u samoj odluci, da se dođe do podataka o mogućnostima popune radnih mjesta tamo gdje je nužno, premještanjem između tijela, odnosno utvrđivanjem stvarnog broja viška zaposlenih.
Sukladno sporazumu sa sindikatima javnih službi, Vlada je u Sabor uputila prijedlog izmjena Zakona o osnovici plaća u javnim službama kojim se regulira da se osnovica utvrđuje kolektivnim ugovorom, a ne odlukom Vlade.
Zakon o plaćama u saborskoj proceduri
Kosor je pritom odbacila neke medijske napise i izjave pojedinih čelnika sindikata javnih službi da Vlada odugovlači, da je htjela manipulirati javnim službama.
"Rok za slanje predloženog zakona Saboru je 13. kolovoza ove godine. Vlada nije prekršila rok i ni na koji način ne manipulira sa slanjem ovog zakona", ustvrdila je Kosor.
Naime, predložena je izmjena Zakona predviđena Sporazumom parafiranim 13. svibnja, verifikacija kroz tijela sindikata trajala je do 12. lipnja kada je stupio na snagu, a Vlada od tada ima rok od 60 dana, znači do 13. kolovoza, za predlaganje izmjena, istaknuto je na sjednici. (Hina)