Broj nezaposlenih se u Njemačkoj, unatoč recesiji, smanjio i više nego što se očekivalo
Dvije najveće europske ekonomije, Njemačka i Francuska su nakon uzastopnog pada BDP-a u proteklih 12 mjeseci, u drugom ovogodišnjem kvartalu zabilježile neočekivani rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 0,3 posto. Tako su i službeno izašle iz recesije, što je pak obnovilo nade u brži oporavak čitave eurozone.
Mnogi analitičari ostali su iznenađeni ovim podacima, budući da je većina njih očekivala daljnje slabljenje ekonomije. No podaci iz Njemačke i Francuske ipak su unijeli malo optimizma.
Pad BDP-a od 6 posto
U Njemačkoj se, između ostalog, i unatoč recesiji, nezaposlenost u posljednjih nekoliko mjeseci smanjila i više nego što se očekivalo. Sezonski broj nezaposlenih je u prvim mjesecima ove godine smanjen za 10.000, na 3,15 milijuna, što je dvostruko više od očekivanog, piše Vanja majetić u Vjesniku. Broj nezaposlenih koji ne uzima u obzir sezonska kretanja također se smanjio za 8000, na 2,9 milijuna.
Ovi su podaci opovrgnuli i najcrnje prognoze prema kojima je Njemačka do kraja 2010. trebala izgubiti čak 700.000 radnih mjesta. Inače, tamošnja Vlada u ovoj godini očekuje pak BDP-a od 6 posto.
Francuska ministrica financija Christine Lagarde priopćila je da je gospodarstvo te zemlje ostvarilo neočekivani rast aktivnosti u drugom kvartalu, čime je i u toj zemlji priveden kraju recesijski niz od četiri uzastopna kvartala pada aktivnosti. U prvom kvartalu 2009. francuski BDP smanjen je za 1,2 posto.
U prvim privremenim prognozama, francuska državna statistička agencija Insee prognozirala je ukupni pad BDP-a u 2009. od 2,4 posto.
Otkazi smanjuju nade
No, ostale zemlje EU, ne mogu se pohvaliti pozitivnim rezultatima, pokazuju najnoviji podaci za drugi kvartal 2009. Bruto domaći proizvod Europske unije pao je za 0,3 posto, a eurozone za 0,1 posto, u odnosu na prvi kvartal.
Iako su se očekivale lošije prognoze, talijanski je BDP zabilježio pad od 0,5 posto, što je unijelo nade u skori oporavak treće ekonomije eurozone. Bolje rezultate od očekivanih ostvarila je i Britanija čiji je BDP u drugom kvartalu pao za 0,8 posto, iako tamošnji stručnjaci ističu da će se zbog daljnjeg gašenja radnih mjesta na financijski oporavak morati pričekati. (V. K.)
Izvor:
Vjesnik