Dobra priprema je od presudne važnosti za uspjeh na razgovoru za posao
U sklopu 1. Virtualnog Dana Karijera, prvog ovakvog sajma u središnjoj i istočnoj europi, kojeg organizira MojPosao, na Ekonomskom fakultetu je 17. studenog održana radionica "Hoću Prvi Bolji Posao", te okrugli stol o mogućnostima zapošljavanja nakon završenog Ekonomskog ili Filozofskog fakulteta.
Ovaj je događaj izazvao veliko zanimanje studenata, a osim savjeta o pisanju životopisa, načina predstavljanja poslodavcu i odabiru željenog posla, od sudionika okruglog stola mogli su dobiti savjete o najboljim opcijama za zaposlenje. Na okruglom stolu su sudjelovali Aco Momčilović iz L'Oreala, Ivona Škrbelin Kirbiš iz Zagrebačke škole za ekonomiju i menadžment, Tomislav Marjanović iz Manpowera, Ivan Oreški iz studentske udruge eStudent, te Tinka Dančević s portala MojPosao.
Mobilnost
Okruglim stolom je moderirala Tanja Prekodravac iz tvrtke SELECTIO, koja je na početku istaknula da, unatoč recesiji, perspektive za zapošljavanje mladih visokoobrazovanih osoba nisu loše, s čime su se složili i sudionici. U vezi s time, sudionici okruglog stola naglasili su važnost mobilnosti, kako na samom studiju, tako i nakon njega.
"Stav prema mobilnosti se razvija za vrijeme studija i svatko tko ima priliku bi trebao neko vrijeme studirati u inozemstvu, čime će steći dodatno iskustvo, upoznati drugu kulturu i jezik, što mu može biti konkurentska prednost pri zapošljavanju", kazala je Ivona Škrbelin Kirbiš iz ZŠEM-a. Aco Momčilović iz L'Oreala dodao je da je naznaka studiranja u inozemstvu u životopisu svakako prednost, a Tomislav Marjanović iz Manpowera se nadovezao da velike internacionalne korporacije upravo i traže takav profil zaposlenika, koji su ne samo spremni promijeniti mjesto boravka u skladu s poslom, već i poznaju različite jezike i kulture, što je od posebne važnosti za rad u multinacionalnim timovima.
U prvom susretu s poslodavcem, na razgovoru za posao, sudionici su okupljenima istaknuli važnost dobre pripreme, koja uključuje prilagodbu životopisa i molbe za posao radnom mjestu za koje se natječu, zatim poznavanje osnovnih djelatnosti tvrtke, te njenih ciljeva, jer to "razlikuje dobre od loših kandidata". Također, iz same pripreme kandidata se može vidjeti razina njegove motiviranosti za određeni posao, što je od velike važnosti pri odlučivanju o tome kojeg kandidata zaposliti, složili su se sudionici.
Ključne vještine
Istaknuli su i da mladim kandidatima, upravo stjecanje radnog iskustva, i mogućnost za daljnje učenje kroz praksu, trebaju biti glavni motiv na razgovoru za prvi posao, te da ne bi trebali imati prevelika očekivanja u vezi plaće, koja će s vremenom zasigurno rasti.
Što se kompetencija koje bi kandidati za posao trebali imati tiče, sudionici kažu da bi one svakako trebale uključivati kreativnost, proaktivnost i fleksibilnost, te komunikacijske i prezentacijske vještine. Svakako, na razgovoru za posao kandidati bi trebali pripremiti i primjere za te vještine, pri čemu ih ne treba ograničavati nedostatak radnog iskustva, jer se ti primjeri mogu naći i u privatnom životu, prijašnjim povremenim poslovima, te hobijima.
Također, sudionici su istaknuli i da je fakultet svakako važan, jer pokazuje da su, osim znanja koja su stekli, kandidati sposobni ostvariti dugoročan cilj, ali da pravo učenje i usavršavanje počinje tek početkom rada, jer svaka tvrtka ima potrebu za specifičnim i specijaliziranim znanjima i vještinama. (T. B.)