Europska komisija traži hitnu reformu tržišta rada i ukidanje subvencija za radna mjesta
Od početka financijske krize do danas bez posla je ostalo oko 6,5 milijuna Europljana, a posebno zabrinjavajuća situacija je među mladima. Naime, trenutno je nezaposlen svaki peti mladi Europljanin, što je najlošija stopa od 1998. godine, kada je osnovan europski statistički ured Eurostat.
Dakle, od ukupno 22,5 milijuna nezaposlenih, svaki peti je mlađi od 24 godine. Porazne prognoze pokazuju da do daljnjega nema izgleda za oporavak. U idućih nekoliko godina, bez posla će ostati na stotine tisuća stanovnika EU. Stopa nezaposlenosti trenutno iznosi 9,3 posto, a prema predviđanjima, iduće bi se godine trebala popeti na 10,3 posto.
Stopa nezaposlenosti 40 posto
Europska komisija predviđa da će se negativni trendovi nastaviti i u 2011. godini, zbog čega od članica traži hitnu i opsežnu reformu tržišta rada te odustajanje od modela skraćenog radnog vremena. Problem je, smatra Komisija, što primjerice radnici u Njemačkoj primaju punu plaću, iako rade pola radnog vremena. Razliku u plaćama naravno nadoknađuje država. No, to su samo kratkoročna rješenja za spašavanje radnih mjesta, upozorava Komisija.
Državne subvencije radnih mjesta koja nisu u potpunosti iskorištena mogu dugoročno dovesti do stvaranja viškova zaposlenih, zbog čega tvrtke riskiraju riskiraju odgodu potrebnih restrukturiranja.
Porez na rad 40,5 posto
Također, ova je kriza ukazala i na strukturne probleme u određenim zemljama. Tako primjerice stopa nezaposlenosti kod mladih u Španjolskoj iznosi čak 40 posto, što sugerira da je za mlade Španjolce gotovo uobičajeno da nemaju posao. No, Španjolska nije usamljena: tu su i baltičke države Litva i Latvija, gdje je danas više od 30 posto građana mlađih od 24 godine bez posla.
Komisija u svom izvješću naglašava kako je kriza pokazala "koliki se teret fleksibilnosti nameće prije svega mladima upravo vrlo proširenim sustavom sklapanja atipičnih ugovora". Razlog tomu je vrlo visok porez na rad u EU, čiji je prosjek nepromijenjen od 2002. godine i iznosi oko 40,5 posto. (V. K.)
Izvor: DW