Za razliku od Hrvatske, u razvijenim zemljama ulogu hranitelja obitelji preuzimaju žene
Muškarci u Hrvatskoj i dalje imaju glavnu ulogu hranitelja obitelji, sugerira anketa koju je nad 233 ispitanika proveo MojPosao. Naime, 47 posto ispitanika ističe da u njihovoj obitelji više zarađuje muška strana, dok je kod 39 posto ispitanih situacija obrnuta – u njihovim obiteljima više uprihođuju žene.
U obiteljima gdje muškarci zarađuju više, oni su često i jedini zaposleni, a kako napominje dio ispitanika, žene su i općenito slabije plaćene od muškaraca. Također, nekolicina žena je istaknula da su trenutno njihovi supruzi ostali jedini hranitelji obitelji, budući da su mnoge ostale bez radnih mjesta, a neke su čak objasnile da njihovi supruzi zarađuju više unatoč slabijem obrazovanju.
Rade više od muškaraca
Ispitanici pak, u čijim obiteljima više zarađuju žene, objašnjavaju da njihove supruge, majke ili sestre, imaju veći stupanj obrazovanja, zbog čega rade na bolje plaćenim radnim mjestima ili se bave strukom koja je bolje plaćena od one kojom se bavi muška strana obitelji. Također, pojedini su istaknuli da žene u njihovim obiteljima zarađuju više, jer rade više od muškaraca. Nekolicina je žena istaknula da one zarađuju više u svojoj obitelji jer su im supruzi zbog recesije ostali bez posla ili su umirovljeni.
Tek je 14 posto ispitanika odgovorilo da u njihovim obiteljima i muška i ženska strana otprilike podjednako pune obiteljski budžet.
Obrazovanije, a zakinute
Većinu obiteljskog budžeta tako i dalje zarade muškarci, što ne treba čuditi budući da su u Hrvatskoj, plaće žena u prosjeku za 22,6 posto manje od plaća muškaraca, koji rade na istim poslovima. Usto žene su češće zaposlene na nesigurnim radnim mjestima i ograničene po pitanju napredovanja, iako su, prema statistikama, obrazovanije od muškaraca.
Istraživanje koje je proveo Ekonomski institut u Zagrebu pokazalo je da čak 25 posto zaposlenih žena ima više i visoko obrazovanje, dok jednaki stupanj naobrazbe ima samo 16 posto muškaraca. Osim toga, žene u većem udjelu i završavaju visoko obrazovanje, pa su tako u 2008. žene činile 58,7 posto ukupnog broja diplomanata, 54,5 posto ukupnog broja magistara te polovicu ukupnog broja doktora znanosti.
Kriza pogodila "muška zanimanja"
Slični trendovi u obrazovanju prisutni su i u ostatku razvijenih zemalja, ali se ženama u tim dijelovima svijeta pridaje veći značaj – one u sve većim udjelima zauzimaju najodgovornije pozicije, zarađuju više i – preuzimaju ulogu hranitelja obitelji.
Tako je istraživanje američkog Pew Research Centera pokazalo da u SAD-u, 22 posto muškaraca zarađuje manje od svojih supruga, dok je 1970. godine, tek 4 posto muškaraca zarađivalo manje od svojih supruga. Prije tri godine samo je 19 posto muškaraca imalo veću razinu obrazovanja od svojih supruga, dok je 1970., udio obrazovanijih muškaraca bio za 9 postotaka veći. Osim toga, ekonomske kriza je u svijetu jače pogodila tradicionalno muška zanimanja, pa su oni u većoj mjeri gubili radna mjesta. (V. K.)