Ukoliko vaši hobiji nemaju veze s radnim mjestom za koje se natječete, nema potrebe navoditi ih
Mnogo je situacija u našim privatnim životima u kojima bi mogli reći: "manje je više". Jednako je i pri traženju posla, posebice u životopisu. Posloprimci si čine veliku protuuslugu kada u životopis unesu previše informacija. Poslodavci često nemaju niti dovoljno vremena, niti strpljenja za čitanje irelevantnih podataka o vašim hobijima, interesima ili pojedinostima iz privatnog života. Naravno, ako ti podaci nisu usko povezani s radnim mjestom za koje se natječete.
Primjerice, ako poslodavac nije u oglasu za posao naveo da kandidati trebaju priložiti svoju fotografiju, nikako to nemojte činiti radi čiste zabave. Čak i ako zadovoljavate svoje potrebne uvjete za dobivanje tog posla, a poslodavac se odluči ne zaposliti vas, pojedinci bi mogli pomisliti da je to zbog njihova izgleda, što iskrivljuje njihovu percepciju o tom poslodavcu i stvara dodatne neugodne situacije.
Oprezno s detaljima
Isto vrijedi i za osobne podatke o visini, težini, godinama, nacionalnosti ili religiji. Poslodavcima je zabranjeno diskriminirati kandidate po bilo kojoj od ovih osnova, ali bi nedobivanje posla pojedini kandidati mogli pogrešno protumačiti. Zbog toga nemojte nikome niti pružiti priliku da prosuđuje o vama na temelju bilo čega drugog, osim vašeg obrazovanja, radnog iskustva i vaših postignuća.
Ukoliko vaši interesi i hobiji nemaju veze s radnim mjestom za koje se natječete, nema potrebe navoditi ih. Primjerice, svakako ćete navesti da se u slobodno vrijeme bavite umjetnošću, ako se natječete za posao grafičkog dizajnera. Međutim, nema potrebe navoditi da se u slobodno vrijeme bavite padobranstvom, ako se natječete za posao aktuara.
Detaljno opisivanje radnih zadataka na bivšim radnim mjestima također oduzima vrijeme onome tko čita vaš životopis, a značajan dio tih informacija često je potpuno irelevantan. Poslodavci žele dobiti životopis na temelju kojeg će, kroz nekoliko sekundi moći raspoznati potencijalno dobrog zaposlenika. Stoga navodite samo informacije o dosadašnjem radnom iskustvu koje su relevantne za radno mjesto na koje se prijavljujete.
Izbjegavajte preopćenite tvrdnje
Klonite se sebične objektivnosti. Poslodavci na temelju vašeg životopisa pokušavaju predvidjeti i kako bi se vi, kao potencijalni zaposlenik, mogli uklopiti u njihovu organizaciju. Zato svi navodi u životopisu moraju jasno ukazivati na vaše radno iskustvo. Prihvatljivije je ukratko navesti vaše kvalifikacije, postignuća i radno iskustvo, nego se koristiti općenitim tvrdnjama poput: "Kako bih stekao iskustvo na području prodaje…".
Također, detaljno pregledajte svoj životopis i ispravite sve gramatičke pogreške, nemojte se služiti lažima ili negativnim tonovima i pišite isključivo na čistom bijelom papiru. (V. K.)
Izvor: careerbuilder.com