Žene su sklonije mikro poduzetništvu, intuitivnom poslovanju i udruživanju
Kriza jače utječe na mentalno zdravlje muškaraca, pa bi izlaz iz krize trebalo tražiti i u poticanju poduzetništva žena. Zaključeno je to na tematskoj sjednici saborskog Odbora za ravnopravnost spolova, na kojoj je upozoreno i na općenito loš položaj obrtnika te činjenicu da se njihov broj u prošloj godini smanjio za 7 tisuća.
Odbor je tematsku sjednicu održao u povodu Međunarodnog dana žena 8. ožujka, a predsjednica Odbora, Gordana Sobol je upozorila da su žene same po sebi već ugrožena kategorija, a krizom su dodatno pogođene.
Posjeduju trećinu obrta
Naglasila je žensku sklonost mikro poduzetništvu, intuitivnom poslovanju i udruživanju, te zaključila da bi država u krizi trebala prepoznati važnost ženskog obrta i za tu namjenu izdvajati više novca.
Predsjednica Odbora za obilježavanje godine žena u poduzetništvu, Ana Šerić Konjikovac, navela je da su žene vlasnice 32,1 posto obrta, koji zapošljavaju polovicu ukupnog broja zaposlenih u obrtništvu, a među kojima su i 72.153 žene.
Najviše frizerki i kozmetičarki
Gledano po djelatnostima, najviše je obrtnica među frizerkama i kozmetičarkama te u proizvodnji tekstila, dok su s muškarcima brojčano izjednačene u uslugama čišćenja, uslužnim obrtima i trgovini. Najmanje su pak zastupljene u ribarstvu, prijevozu, graditeljstvu i elektro strukama, navela je Šerić Konjikovac.
Također je upozorila da položaj žena nije jednak u svim dijelovima Hrvatske, zbog čega one imaju više mogućnosti, ako se udruže u vlastitu mrežu. Stoga u tijeku i jest udruživanje žena u HOK-u.
Važnost udruživanja žena istaknula je i potpredsjednica Odbora, Karmela Caparin. Ona je upozorila na istraživanja koja su pokazala da žene u krizi bolje funkcioniraju, jer kriza jače utječe na muškarce. (Hina)