Unutargodišnji ciklus rasta nezaposlenosti produljuje se na proljetne mjesece, a sezonski pad nezaposlenosti koji nakon toga slijedi puno je manji u odnosu na prethodne godine.
Stopa registrirane nezaposlenosti, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u travnju je iznosila 17,9 posto, samo nešto manje od ožujka, kada je dosegla vrhunac u posljednje četiri godine sa stopom od 18,4 posto. Blagi pad nezaposlenosti može se zahvaliti sezonskom zapošljavanju, ali ne u opsegu koliko bi se očekivalo u nekim boljim vremenima.
Uz to, trend smanjenja broja nezaposlenih dolazi kasnije nego prijašnjih godina, kada se zbog sezonskih radnika, prvenstveno u građevinskom sektoru, pad nezaposlenosti vidio već u veljači, dok se prošle i ove godine pojavio tek u travnju, piše Nevenka Cigulin za Business.hr.
Broj nezaposlenih u travnju je bio oko 10.000 manji nego u ožujku, kada je na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje bilo registrirano 318.658 osoba. Mario Švigir, glavni ekonomist Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) objašnjava kako se u dobrim godinama od 2000. do 2008. sezonski pad nezaposlenosti počeo događati već u veljači, a lani se prvi puta dogodila deformacija sa sezonskim ciklusima i pad nezaposlenosti se mogao vidjeti tek u travnju.
Unutargodišnji ciklus rasta nezaposlenosti produljuje se, kaže Švigir, na proljetne mjesece, sezonski pad nezaposlenosti koji nakon toga slijedi puno je manji u odnosu na prethodne godine i, naposljetku, sezonsko trajanje pada nezaposlenosti završava prije nego prijašnjih godina za barem mjesec dana.
"Najvećim dijelom to je rezultat smanjenih potreba za zapošljavanjem sezonskih radnika, kako u graditeljstvu tako i u turizmu. U graditeljstvu se obavljaju samo standardni poslova, a u turizmu se broj sezonskih radnika znatno smanjio zbog novih trendova. Naime, da bi primjerice, hoteli imali veću produktivnost, nastoje cijelu sezonu, dakle i cijelu godinu, odraditi s održavanjem istog broja zaposlenih", pojašnjava Švigir.
% Iz toga se može zaključiti da nas turistička sezona i sezonsko zapošljavanje, u što se polažu nade, sigurno neće spasiti. Tu je i sveprisutna "siva ekonomija", koja u kriznim vremenima dobiva krila. Mnogi, naime, smatraju da se ni sljedećih mjeseci statistika nezaposlenih neće znatnije mijenjati upravo zato što bi nova radna mjesta moglo progutati sivo tržište.
Koliko će se sljedećih mjeseci smanjiti nezaposlenost, teško je predvidjeti, no Švigir napominje da će to sigurno biti minimalno i ispod očekivanja. "Došlo je do pada kupovne moći turista i rezultati sigurno neće biti dobri koliko se priželjkuje. Bez novih investicija ma kako god došli do njih, tržište rada neće se stabilizirati", zaključuje Švigir. (T. B.)
Izvor: Business.hr