Najviše posla ima u Trgovini i prodaji, Turizmu i ugostiteljstvu te Financijama i računovodstvu. Poslodavci postavljaju strože kriterije prilikom zapošljavanja, a posloprimci su fleksibilniji.
U prvoj polovici 2010. godine situacija na tržištu rada je i dalje teška, no nije došlo do znatnog smanjenja ponude poslova kao što je to bio slučaj prošle godine. Iako je ove godine nezaposlenost veća, a ponuda poslova za oko 10 posto manja nego u 2009. godini, tržište rada je uglavnom stabilno i nije došlo do većih negativnih pomaka.
Tako je u prvih 6 mjeseci 2010. godine na portalu MojPosao objavljeno ili revidirano oko 25.000 životopisa i preko 6.000 natječaja za različita radna mjesta. Općenito najtraženija zanimanja u prvoj polovici 2010. su: komercijalist, prodajni savjetnik, asistent, administrator, programer, knjigovođa, dadilja, voditelj prodaje, trgovac i stručni suradnik.
U prvoj polovici 2010. godine najveća ponuda i potražnja poslova zabilježena je u kategorijama Prodaja (Trgovina) – 24 posto oglasa i 14,8 posto životopisa, Turizam i ugostiteljstvo – 16 posto oglasa i 7 posto životopisa, te Financije i računovodstvo – 10 posto oglasa i 13 posto životopisa.
Što se tiče suficitanih i deficitarnih kategorija zanimanja, nije bilo znatnih promjena u odnosu na prošlu godinu, pa su tako suficitarne katergorije 'Elektrotehnika', 'Promet, transport i pomorstvo', Poljoprivreda, šumarstvo, ribarstvo' te 'Strojarstvo i brodogradnja', dok su s druge strane deficitarne kategorije poslova 'Skrb (o djeci, starijima…)', 'Briga o ljepoti, sport' te 'Proizvodnja i zanatske usluge'.
S obzirom na vrstu zaposlenja, u prvoj polovici 2010. ukupno je objavljeno 68 posto oglasa za stalno zaposlenje (u 2009. taj postotak iznosio je 73 posto), čime je nastavljen trend smanjenja ponude stalnih poslova do kojeg je prošle godine došlo po prvi puta nakon 2006. godine. S druge strane, ove je godine povećan udio poslova za rad na određeno kojih je 38 posto (34 posto u 2009.) te honorarnih poslova čiji je udio ove godine 17 posto (za razliku od 13 posto koliko je iznosio u istom razdoblju 2009.). Ovi podaci također pokazuju oprez poslodavaca koji nisu u mogućnosti dugoročno predvidjeti svoje poslovne rezultate te stoga nude manje ugovora za stalno zaposlenje.
S druge strane, kao što se može i očekivati, 90 posto posloprimaca je zainteresirano za stalno zaposlenje, no zanimljivo je kako ih je čak trećina (35 posto) zainteresirana i za honorarni rad. Za sve koji su u potrazi za bilo kakvim (honorarnim) poslom u 2010. godini najčešće su se nudila radna mjesta poput prodajnog predstavnika, dadilje, komercijalista, konobara te financijskog posrednika.
U prvoj polovici 2010., poslodavci su u 48 posto natječaja tražili radno iskustvo na sličnim ili istim poslovima, pri čemu se u najviše oglasa (njih 58 posto) tražilo iskustvo od dvije do četiri godine, što je gotovo jednako kao 2009. godine. Poslodavci su prosječno tražili 2 godine i 10 mjeseci radnog iskustva (3 mjeseca više nego u 2009.), što se moglo i očekivati jer, s obzirom na trenutno visoku nezaposlenost, postavljaju strože kriterije prilikom zapošljavanja kako bi smanjili uglavnom natprosječno velik broj prijava, dok su posloprimci s druge strane voljni raditi i poslove koji su možda nešto ispod njihovih realnih kvalifikacija/ mogućnosti.
Tijekom prvih šest mjeseci 2010. godine, poslodavci su u najviše oglasa (njih 42 posto) tražili srednju stručnu spremu, dok je s druge strane posloprimaca s tim stupnjem obrazovanja 55 posto. Broj oglasa i broj životopisa u kojima je navedena viša ili visoka stručna sprema iznosio je 21 posto oglasa i 27 posto životopisa i nije se previše mijenjao u odnosu na prošlu godinu.
Što se tiče poznavanja stranih jezika, u najvećem broju oglasa, njih 46 posto, tražilo se aktivno znanje engleskog jezika (43 posto oglasa prošle godine), dok su ostali jezici manje zastupljeni. Većina posloprimaca u svojim je životopisima navela aktivno poznavanje engleskog jezika, njih 77 posto, što je isto kao i prošle godine.
Poznavanje rada na računalu kao uvjet za dobivanje posla, poslodavci su istaknuli u 68 posto oglasa, no čini se kako ovaj kriterij većini posloprimaca više ne predstavlja problem, jer je njih čak 97 posto u svom životopisu navelo poznavanje rada na računalu.