Najveći problem 50 do 100 tvrtki u kojima radi do 15 tisuća radnika. Nužno restrukturiranje, stečaj ili likvidacija
Država će pokrenuti stečaj po skraćenom postupku nad 10.000 višegodišnjih dužnika bez ijednog zaposlenog. Služeći se različitim izvorima, Vlada i sindikati otkrili su da se broj radnika koji posljednjih godinu dana nisu redovito primali plaću kretao od 18 do 25 tisuća na mjesec. S druge strane, sindikati smatraju da tvrtkama treba dati još jednu priliku i protive se objavljivanja imena dužnika jer ne žele da im se oteža pozicija na tržištu, kaže Ivan Tomac iz SSSH.
Ako bismo se vodili za slovenskim iskustvom, tada takva dilema ne bi ni postojala. Ladi Rožič, izvršni sekretar za ekonomsku politiku u ZSSS, kaže da trenutačno u Sloveniji imaju samo tri tvrtke koje tri mjeseca nisu isplatile plaću i sve tri su poslali u stečaj. Država je radnicima iz svog fonda isplatila 2100 eura za tri minimalca i naknadu za godišnji, a ostalo će se naplaćivati iz stečajne mase.
– Ako poduzeće nema novac za plaće, bolje da i ne radi. Kašnjenje u isplati tolerira se najviše mjesec ili dva, nakon čega radnici pokreću stečaj – kaže slovenski sindikalist te dodaje da povremeno imaju problema s tvrtkama koje zapošljavaju migrante na crno te ih mjesecima ne plaćaju. Na takve dojave reagira i država te se te tvrtke zatvaraju.
I hrvatski propisi nalažu pokretanje stečajeva nad svima koji ne plaćaju dulje od 30 dana, no to je samo mrtvo slovo na papiru, kao i mogućnost kaznenih prijava protiv direktora koji ne isplaćuju plaće. – Nitko još nije kažnjen jer je sud za sve prijave ustanovio da nije bilo namjere da se plaće ne isplaćuju – kaže Tomac. Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) protivi se uvođenju kaznenog djela neisplate plaća i propisivanju kazne zatvora od 6 mjeseci do 5 godina.
Osim stečajnih mjera protiv neisplate plaća, vatrogasne mjere su pravo uvida u uplate 2 . stupa za radnike kojima nisu plaćeni doprinosi, zabrana osnivanja novih tvrtki za neplatiše, vraćanje poreznog duga na 30 obroka. Sindikati traže i jamstveni fond za plaće, no odluka o osnivanju odgođena je do rujna, a država ističe da za to nema novca.(M. D.)
Izvor: Večernji list