Poslodavci upozoravaju da se i prema sadašnjim zakonima mogu procesuirati oni koji ne daju plaće radnicima.
"Žao mi je da postoji kod poslodavaca tolika bojazan zbog prijedloga novog kaznenog zakona, no on ne tretira poduzetnike kao kriminalce i nitko tko postupa s dobrom vjerom ne treba se bojati zatvora", uporno je ponavljao ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković na radnom ručku s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca.
Ministar je pokušavao dati do znanja kako su promjene u zakonu bile nužne ne zbog podilaženjima sindikatima uoči izbora, kako prebacuju poslodavci, već zbog davanja poruke da država neće tolerirati namjernu neisplatu plaća, piše Marija Brnić u Poslovnom dnevniku.
"Nisu problem svi poslodavci, no one koji troše na luksuz i kupuju druge tvrtke, a ne isplaćuju plaće, kao društvo ih moramo eliminirati", istaknuo je Bošnjaković."Oštro se protivimo donošenju takvog zakona čije su pojedine odredbe apsolutno neprihvatljive. U postojećim zakonima ima osnove za rješavanje takvih problema i njih treba primjenjivati, a ne slati u zatvor one od kojih se istodobno očekuje da ožive gospodarstvo i otvaraju nova radna mjesta", poručio je predsjednik HUP-a Ivan Ergović.
S time da se neisplata plaća već kažnjava složio se i sam ministar, no široko je postavljeno i stoga se ističe u Hrvatskoj vodi samo jedan spor zbog neisplate plaća. Novi zakon, uvjeravao je poslodavce, biti će samo precizniji, nikako stroži.
Upravo u nedovoljnoj definiciji poslodavci i vide problem. Đurđica Marković primjerice upozorava da nisu jasno navedeni uvjeti zbog kojih će se voditi tako krupni procesi kojima zbog neisplate plaće poslodavac može dobiti i kaznu zatvora do dvije godine. "Zar ćemo ovisiti o simpatijama sudaca", upitala je ministra, kazavši kako je u listopadu planirala osim tri postojeća zaposliti još deset radnika, no sad će itekako promisliti.
Kriza, istaknuo je Ergović, nije povećala neisplatu plaća u Hrvatskoj, a dodao je i da od 15 do 20 tisuća onih radnika koji ne primaju uredno plaće oko 8 tisuća radi u tvrtkama u državnom vlasništvu. Tko će u tim slučajevima u zatvor, ministar nije odgovorio. No, što će se smatrati opravdanim razlogom da se ne isplati plaća i pri tom ne završi u zatvoru, raspravljat će se već na sjednici GSV-a idućih dana.
Izvor: Poslovni dnevnik