Povod za raspravu o obrazovanju zaposlenika kao preduvjetu konkurentnosti poslodavca je 115.871,85 eura vrijedan projekt „Karijera i obrazovanje u skladu za sve“, čiji je cilj uspostava karijernih savjetovališta u okviru 14 pučkih otvorenih učilišta u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj i Šibensko-kninskoj županiji.
U okviru IPA Projekta „Karijera i obrazovanje u skladu - za sve“, u Šibeniku, Kninu i Velikoj Gorici održani su okrugli stolovi na temu „Ulaganjem u obrazovanje zaposlenika do održive konkurentnosti poslodavaca“. Na okruglim stolovima sudjelovali su gospodarstvenici, predstavnici područne i lokalne uprave i samouprave, te predstavnici ustanova za obrazovanje odraslih.
Povod za raspravu o obrazovanju zaposlenika kao preduvjetu konkurentnosti poslodavca je 115.871,85 eura vrijedan projekt „Karijera i obrazovanje u skladu za sve“, čiji je cilj uspostava karijernih savjetovališta u okviru 14 pučkih otvorenih učilišta u Gradu Zagrebu, Zagrebačkoj i Šibensko-kninskoj županiji.
„Usluga karijernog savjetovanja sastavni je dio djelatnosti obrazovanja odraslih u razvijenim državama“, istaknuo je Damir Matković, predsjednik Hrvatske zajednice pučkih otvorenih učilišta, predstavljajući ciljeve projekta na okruglim stolovima. Ta je usluga važna i za posloprimce i za poslodavce, objasnio je Matković, jer se uz stručnu pomoć osigurava izbor onog programa obrazovanja koji na najbolji način osigurava ostvarivanje obrazovne potrebe, čime se postižu uštede vremena i novca. Putem ove usluge korisnici će imati i obuhvatnu informaciju o obrazovnoj ponudi na određenom području, što do sada nije bio slučaj.
Na okruglim stolovima predstavljeni su i rezultati neovisne analize obrazovne ponude i kapaciteta pučkih otvorenih učilišta. "Analiza je pokazala da su ustanove dobro kapacitirane i tehnički opremljene, polaznici programa su osobe vrlo različite životne dobi, obrazovni programi prilagođeni su potrebama polaznika, ustanove imaju sve preduvjete za pokretanje karijernih savjetovališta i iznimno su zainteresirane za novu uslugu", istaknula je Tanja Prekodravac, stručna savjetnica za edukacije i razvoj ljudskih potencijala iz tvrtke SELECTIO, koja je partner projekta.
Stručnjak iz područja poduzetništva, mr. sc. Vladimir Žanić na okruglim je stolovima govorio o važnosti ulaganja u obrazovanje odraslih radi podizanja konkurentnosti poslodavca, pri čemu je naglasio potrebu sinergije između poslodavaca – u javnom i privatnom sektoru – i lokalnih vlasti u osmišljavanju razvojne strategije koja će biti temeljena na prepoznavanju i potpori lokalnim generatorima razvoja. "Upravo pučka otvorena učilišta su mjesto obrazovanja radne snage na lokalnoj razini i poslodavcima mogu pružiti adekvatnu uslugu", istaknuo je Žanić.
Primjer takve sinergije je NCP grupa iz Šibenika, koja je uspješno prošla kroz stečaj te ostvarila rast i razvoj, pri čemu je ulaganje u obrazovanje zaposlenika, u suradnji s Pučkim otvorenom učilištem u Šibeniku, imalo ključnu ulogu.
Na sva tri održana okrugla stola donijeti su zajednički zaključci da nedostaju nacionalne strategije rasta koje bi bile pretpostavka razvoja i konkurentnosti, da je potrebno u cijelosti primijeniti Zakon o obrazovanju odraslih a provedbenim propisima omogućiti usklađenje obrazovne ponude s potrebama tržišta rada, da lokalne zajednice trebaju mjerama iz vlastite nadležnosti, poticati gospodarstvenike na ulaganje u obrazovanje zaposlenika, što će im se višestruko vratiti kroz povećanje prihoda proračuna od povećane gospodarske aktivnosti. A kako bi ostvarile ciljeve projekta, obrazovne ustanove bi trebale koristiti dostupne podatke o potrebama tržišta rada i gospodarstva, te usmjeriti korisnike – poslodavce i posloprimce – prema adekvatnim programima.
Cjeloživotno učenje je danas nužno za poticanje kreativnosti i inovativnosti, koje dovode do promjena, a koje pak stvaraju nove prilike za gospodarski razvoj, suglasili su se sudionici okruglih stolova.