Sezonski poslovi u poljoprivredi i prvi veći broj turista na Jadranu već se odražavaju i na službenu statistiku nezaposlenih.
Na Zavodu za zapošljavanje je, naime, krajem ožujka bilo tri tisuće nezaposlenih manje nego lani, a ako je suditi prema prošloj godini, ove bi barem 40 tisuća radnika moglo raditi sezonski. Broj nezaposlenih sada se zaustavio neznatno ispod 340 tisuća i ako ne dođe do velikog vala stečajeva, do jeseni bi mogao pasti ispod 300 tisuća.
'Pražnjenje' burze trebalo bi potrajati do kraja rujna, a vladajući se nadaju da bi tržište rada moglo odahnuti i zbog Vladinih mjera, obnova fasada i javnih zgrada, koje će navodno zaposliti 50-ak tisuća građevinara širom zemlje, piše Večernji list.
Turizam, usluge, poljoprivreda
Sezonski poslovi su uglavnom vezani su uz turizam, usluge i poljoprivredu, a u njih je uz lokalno stanovništvo u priobalju uključen veliki broj nezaposlenih iz kontinentalnih dijelova Hrvatske. Dosad su tvrtke dostavile Zavodu za zapošljavanje zahtjeve za približno 15 tisuća sezonskih radnika, a u prva tri mjeseca ove godine zaposlili su ih 3433, što je 15 posto više nego lani u isto vrijeme. Oko tri tisuće sezonaca otišlo je i u Njemačku.
Procjenjuje se da uz legalno zaposlene u poljoprivredi radi velik broj ljudi na crno, pa Vlada najavljuje ozbiljnije kontrole po poljima, ali i jednostavnije procedure zapošljavanja. Umjesto prijave u mirovinski sustav i odjave, vlasnici farmi i poljoprivrednih imanja za sezonce u poljoprivredi kupovali bi dnevne markice i tako im omogućili da steknu staž.
Porast broja oglasa
Najtraženija sezonska zanimanja su kuhari, konobari, sobarice, pizza majstori, čistačice, recepcionari, prodavači suvenira i nakita, te skiperi.
"Sezonci različitih zanimanja često nisu kvalificirani niti su odradili pokoju sezonu, pa nisu u stanju odraditi posao kvalitetno. Pokazalo se da uz iskorištenost kapaciteta 180 dana godišnje isplati imati kvalitetnu stalnu radnu snagu, samo da se postigne tolika iskoristivost", tvrdi Eduard Andrić, predsjednik sindikata turizma i usluga.
Inače portal MojPosao bilježi porast broja oglasa u turizmu i ugostiteljstvu u veljači i ožujku, i to za 28 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. (T. B.)
Izvor: Večernji list