Sindikalne središnjice uputile su Vladi inicijativu za izmjenu Zakona o minimalnoj plaći. Sindikat umirovljenika traži pak mjere za povećanje mirovina.
Sindikalne središnjice – SSSH, NHS, MHS, HUS, URSH – traže da od 1. lipnja 2012. godine minimalna bruto plaća radnika za rad u punom radnom vremenu iznosi 40 posto prosječne mjesečne bruto plaće ostvarene kod pravnih osoba u Hrvatskoj u prethodnoj godini. Također, traže i da se ubuduće udio minimalne plaće u prosječnoj povećava za dva posto godišnje kako bi u sljedećih pet godina dosegnuo 50 posto (što je i bila intencija zakona), navodi se u priopćenju.
Cilj udio od 50 posto
Podsjećaju da je Zakon o minimalnoj plaći rezultat dogovora Vlade RH, sindikalnih središnjica i poslodavaca, s usuglašenim osnovnim ciljem postupnog podizanja udjela minimalne plaće u prosječnoj, s tadašnjih 39 na 50 posto. Međutim, ističu sindikalne središnjice, formulom za izračun minimalne plaće utvrđenom zakonom, cilj je nemoguće dosegnuti – dapače, udio minimalne plaće u prosječnoj kontinuirano pada (s tadašnjih 39 na sadašnjih 36 posto) čime je proklamirani cilj obezvrijeđen.
Prosječna hrvatska plaća iznosi trećinu europske prosječne plaće, 68 posto hrvatskih radnika prima plaću ispod prosječne, oko 115.000 radnika prijavljeno je na minimalnu plaću, a znatan broj radnika uopće ne prima plaću, napominju.
Traže porast mirovina
Upozoravajući da je udio mirovine u neto prosječnoj plaći samo 39,28 posto, dok je udio u prosječnoj bruto plaći kliznuo na 27,36 posto, čime je Hrvatska pri dnu europske ljestvice, Sindikat umirovljenika Hrvatske predlaže Vladi hitno povećanje postojeće razine mirovina, promjenu formule za usklađivanje mirovina, potpuno izdvajanje svih posebnih mirovinskih prava iz sustava i proračuna međugeneracijske solidarnosti te potpunu reformu i depolitizaciju mirovinskih fondova drugoga stupa. (T. B.)
Izvor: Večernji list