U Hrvatskoj radi tek svaki drugi radno sposoban stanovnik – sa stopom zaposlenosti od samo 52,4% naša je zemlja među najgorima u Europi.
Niže stope zaposlenosti od Hrvatske imaju samo Makedonija i Turska, pokazuje analiza Eurostata za 2011. godinu.
“U 2011. godini slika europskog tržišta rada još je bila obilježena ekonomskom krizom iako su negativni trendovi iz proteklih godina zaustavljeni”, pojašnjavaju analitičari Eurostata, a prenosi Jutarnji list.
U usporedbi sa 2010., stopa zaposlenosti porasla je u 14 zemalja članica EU, a pala u 12 zemalja. Među najvećim gubitnicima je Slovenija s padom od 1,8 postotnih poena. Švicarska je sa stopom zaposlenosti od čak 79,3% prestigla sve zemlje Unije.
U svim su zemljama žene manje zastupljene u svijetu rada od muškaraca, a u Hrvatskoj je ta razlika posebno velika. Naime, dok je stopa zaposlenosti muškaraca između 15 i 64 godine 57,9%, samo je 47% zaposlenih žena u istoj dobnoj skupini radno sposobnih.
Zemlje koje imaju najveću stopu zaposlenosti part-time poslova imaju u pravilu i veću zaposlenost žena, pa onda i ukupnu stopu zaposlenosti jer upravo part-time poslovi vraćaju znatan broj žena na tržište rada. Nizozemska je najbolji primjer: stopa zaposlenosti visokih je 74,9%, a čak 48,5% zaposlenih radi part-time poslove. Naravno, među njima je 76,5% žena.
U Hrvatskoj je samo 7,6% zaposlenih trenutno na part-time poslovima, a ta bi se brojka mogla značajno povećati donesu li se najavljene izmjene Zakona o radu.
Prema podacima Eurostata Hrvati prosječno tjedno odrade 41 plaćeni radni sat i većina ih ima ugovor na neodređeno vrijeme. Naime, prema analizi Eurostata, 12,7% sklopljenih ugovora o radu čine ugovori na određeno vrijeme. Poslodavci na određeno zapošljavaju uglavnom mlade radnike pa se procjenjuje da je 85% novozaposlenih na određeno vrijeme, dok svi stariji radnici imaju sigurnije ugovore na neodređeno vrijeme. Najveći broj ugovora na određeno vrijeme u Europi ima Poljska, u kojoj je na taj način zaposlen svaki četvrti radnik.
Izvor: Poslovni puls