Restrukturirati više neće samo rezanjem troškova, izvozom ciljaju na EU, bolje poslovanje očekuju tek 2015.
Hrvatski poduzetnici zadovoljni su vlastitom likvidnošću i nedostatak kapitala više ne ističu kao problem, no dodatni financijski oporavak i bolje poslovanje očekuju tek 2015, piše Poslovni dnevnik.
Poduzetnici namjeravaju i dalje provoditi restrukturiranje, ali ne kao proteklih godina isključivo rezanjem troškova. Više su nego prije skloni traženju novih poslovnih modela, a pripravniji su angažirati i vanjske konzultante, neopterećene internim problemima kompanije. Za izvoz i trgovanje primarno im u fokusu ostaju Europska unija i zemlje okruženja. Od novih tržišta ciljaju samo Rusiju, ostatak globalnog prostora ne vide kao poželjnu nišu.
Spomenuti detalji dio su istraživanja konzultantske kuće Roland Berger o trendovima u restrukturiranju i konkurentnosti, provedenog devetu godinu zaredom u Europi i osmu u Hrvatskoj. U istraživanju je sudjelovalo više od 500 direktora iz cijele Europe, među njima i 75 iz Hrvatske, koja je po broju ispitanika na drugoj poziciji, odmah iza Njemačke.
Vladimir Preveden, izvršni partner Rolanda Bergera, ocjenjuje kako su predstečajne nagodbe popravile sliku likvidnosti. Upozorava, međutim, na to da je većina nagodbi provedena bez kvalitetnih analiza, pa ostaje dvojba da će već dogodine biti nužni novi otpisi potraživanja.
Iako ne želi generalizirati, Preveden nije uvjeren da se nakon zaključenih nagodbi može očekivati snažniji investicijsko-privatizacijski val. Prema njegovu sudu, hrvatski poduzetnici - izvoznici ne trebaju se plašiti ambicioznih planova.
“Na tržišta u nastajanju može se ući kroz atraktivne niše u najmnogoljudnijim svjetskim gradovima, s ponudom novih jedinstvenih vrijednosti, odnosno inovativnih proizvoda i usluga“, kaže Preveden.
Generalni je problem Hrvatske, smatra, nepostojanje strateškog master plana. Da on odlučuje, budući razvoj temeljio bi na elitnom cjelogodišnjem turizmu, ekopoljoprivredi i IT tehnologijama.
Hrvatska, istaknuo je, ima veliku prednost u odličnoj edukacijskoj bazi, pa kroz IT sektor može ostvariti ne samo velik gospodarski iskorak u tom biznisu nego i zadržati, odnosno povećati naseljenost otoka, ali i ruralnih prostora.
Izvor: Poslovni dnevnik