Ovo će biti godina borbe protiv rada na crno, ustvrdio je novinarima radno-mirovinski ministar Mirando Mrsić.
Toj će 'akciji' pomoći i inspektori ugašenog Državnog inspektorata (doduše, već ih sada nedostaje oko 40-ak) koji će se uključiti u sve tri faze projekta: preventivnu, kurativnu i represivnu.
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava proglasilo je 2014. godinom borbe protiv rada na crno, izvijestio je ministar Mirando Mrsić najavivši postroženje sankcija za poslodavce koji ne poštuju Zakon o radu (ZOR). Rad na crno šteti radnicima, poslodavcima i društvu u cjelini, upozorio je Mrsić na konferenciji za novinare napomenuvši kako je taj problem postavljen visoko na razini prioriteta Europske komisije.
Glavni je cilj urediti tržište rada kako bi se rad i radnici cijenili, poštovali i plaćali, a poslodavce spriječilo da love 'u mutnom', poručuje ministar. Doduše, službene brojke za 2012. i 2013. godinu (ovisno o godini između 1380 i 1540 nezakonito zaposlenih radnika, bez prijave HZMO i HZZO) pokazuju da borba neće biti jednostavna.
"Naravno da je takvih radnika nemjerljivo više, to su brojke s kojom počinjemo borbu. Uskoro ćemo objaviti i telefonski broj za prijavu svih nelegalnih oblika rada. Također, još ćemo pooštriti i predviđene kazne za takva zapošljavanja koje se sada prema ZOR-u kreću od 60 do stotinu tisuća kuna, no to ćemo između dva čitanja u Saboru sigurno podići na više. Nakon prvog čitanja pozvat ćemo i socijalne partnere na razgovor", zaključuje Mrsić dodajući da sindikalne središnjice ne sudjeluju u ovoj akciji kojoj su dali potporu, no s obzirom na raspravu o ZOR-u trenutno su odbili u njoj sudjelovati.
Kazne za poslodavce za rad na crno sada se kreću između 60.000 i 100.000 kuna i držimo da ih treba postrožiti, rekao je Mrsić napominjući kako je to jedan od najtežih slučajeva kršenja ZOR-a.
Također se požalio da Inspektoratu nedostaje od 40 do 50 inspektora, no preraspodjelom će se nastojati odgovoriti potrebama.
Izvor: SEEbiz