Nagrada je veliko priznanje lakšem investiranju u našoj zemlji uspostavljenom boljom investicijskom klimom i novim zakonima.
Pliva, članica Teva grupe, osvojila je u Dubaiju na svjetskoj investicijskoj konferenciji nagradu za najbolji investicijski projekt u istočnoj Europi. Dodjela nagrada održala se u sklopu jedne od najvećih svjetskih investicijskih konferencija Annual Investment Meeting, a koja se pod visokim pokroviteljstvom H.H. Sheikha Mohammeda Bin Rashida Al Maktouma, premijera i potpredsjednika Ujedinjenih arapskih emirata te vladara Dubai-a održava od 8.-10. travnja 2014. godine u Dubai-u.
Projekt je kandidirala Agencija za investicije i konkurentnost. Pliva je u dvije godine investirala oko 200 milijuna dolara u nove proizvodne pogone u Savskom Marofu i Zagrebu. Najnoviji projekt bio je Financijski centar u Zagrebu za Tevine europske lokacije.
Nagradu za najbolji investicijski projekt preuzeo je g. Zdenko Lucić, pomoćnik ravnatelja za investicije u Agenciji za investicije i konkurentnost, a g. Damir Novinić, ravnatelj Agencije, tom je prigodom izjavio: „Izuzetno smo ponosni što je ova prestižna nagrada došla u Republiku Hrvatsku u tako jakoj konkurenciji zemalja. Ako pogledate prošlogodišnje pobjednike, koji su sve redom uspješne multinacionalne kompanije onda je ovo jedna od najvećih nagrada koju smo mogli osvojiti i jedna od najboljih potvrda da se u Republiku Hrvatsku može uspješno investirati.“
Projekt
PLIVA, članica Teva grupe, je u protekle dvije godine investirala oko 200 milijuna dolara u nove proizvodne pogone u Savskom Marofu i Zagrebu. To je jedan od najvećih investicijskih ciklusa u povijesti ove kompanije i jedno od najvećih privatnih ulaganja u Hrvatskoj u posljednje dvije godine. Investicija će rezultirati značajnim povećanjem proizvodnje gotovih oblika lijekova i aktivnih farmaceutskih supstancija, porastom izvoza, ali i čistijom proizvodnjom i novim zapošljavanjem.
Investicija vrijedna više od 100 milijuna dolara na proizvodnoj lokaciji u Zagrebu sastoji se od novog pogona za proizvodnju suhih oralnih oblika lijekova, preseljenja postojećeg pilot postrojenja za proizvodnju tableta u novi objekt te značajnog povećanja kapaciteta za proizvodnju sterilnih oblika lijekova. Osnovna obilježja pogona su inovativna tehnologija i trenutno najmodernija i najsofisticiranija oprema dostupna u svijetu. Investicija u Savskom Marofu obuhvaća izgradnju vlastitih pogona za obradu otpadnih voda, pogona za obradu procesnih plinova te proširenje kapaciteta dogradnjom novog pogona za višenamjensku sintezu, odnosno proizvodnju aktivnih farmaceutskih supstancija za sva svjetska tržišta. U nova postrojenja ugrađene su Najbolje Raspoložive Tehnologije prema uvjetima iz Objedinjene okolišne dozvole. Sve to bitno će pridonijeti čistijoj proizvodnji i smanjenju utjecaja na i emisija u okoliš: samo ulaganja u postrojenja i opremu namijenjenu zaštiti okoliša veća su od 20 milijuna dolara.
Ulaganja se ne odnose samo na proizvodne pogone. Financijski centar za Tevine europske lokacije s radom je započeo krajem veljače 2014. godine i prvi je uslužni centar jedne multinacionalne tvrtke u Zagrebu i Hrvatskoj osnovan radi unaprjeđenja kvalitete usluga i učinkovitosti financija. Novi će centar dobiti svu potrebnu podršku zajedničkog IT centra u Zagrebu, koji ima razvijen financijski modul i procese i koji već nekoliko godina pruža podršku raznim Tevinim lokacijama u Europi i drugim dijelovima svijeta.
Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak tim povodom je rekao da je neosporna činjenica da je danas lakše investirati u Hrvatsku u odnosu na samo godinu dana ranije, te dodao: „Osim što samo promijenili zakonodavni okvir, imamo poticaje i olakšice za ulagače, ali što je još i važnije - promijenili smo i investicijsko okruženje te konkurentnost zemlje. Na sve moguće načine želimo dokazati koliko nam je važna proizvodnja, izvoz i svako novo radno mjesto, a posebno ona u visokotehnološkoj proizvodnji. Rezultate takvih napora poboljšanje poslovanja u našoj zemlji, prepoznale su i tvrtke koje već godinama uspješno posluju u Hrvatskoj, ali i one koje tek investiraju. U prilog tome govori činjenica da svaka od njih ulazi u novi investicijski ciklus, baš poput Plive, ali to rade i mnoge druge iz toga, ali i ostalih sektora, posebno industrije. Te tvrtke upravo zato što vrlo dobro poznaju uvjete poslovanja u Hrvatskoj nastavljaju s novim, vrlo ozbiljnim investicijskim projektima, zaključio je ministar Vrdoljak.“
Investicijski projekti na natječaj su se mogli prijaviti isključivo na poziv organizatora, koji je unaprijed analizirao globalno tržište te velike investicijske projekte koji su se realizirali ili su započeli s realizacijom 2013. Stručna ocjenjivačka komisija sastavljena je od 10 međunarodno priznatih stručnjaka iz područja izravnih stranih ulaganja sa po dvoje predstavnika iz svake regije, koji na temelju unaprijed definiranih kriterija biraju najbolje investicijske projekte po regijama. Kriteriji prema kojima su vrednovani projekti su visina investicije, broj novozaposlenih, izvoz, supstitucija uvoza, lokalni utjecaj investicije, održivi razvoj.
Izvor: Večernji list, business.hr