U prvih pet mjeseci ove godine čak 5.620 tvrtki i 1.418 obrtnika u Hrvatskoj svojim radnicima nije isplatilo plaću, pokazuje objavljena lista Porezne uprave i Ministarstva rada i mirovinskog sustava.
- Bez plaće je tako u Hrvatskoj više od 28 tisuća radnika.
- Svaki je radnik u prosjeku izgubio 12 tisuća kuna i to samo da je primao minimalnu plaću na koju je poslodavac državi platio prirez po prosječnoj stopi od 12 posto.
- Radnicima poslodavci, po toj računici, ukupno duguju 336 milijuna kuna u prvih pet mjeseci.
- Država i lokalne vlasti, s osnova poreza, prireza i doprinosa izgubili su gotovo 5.755 kuna po svakom radniku u pet mjeseci, što je na 28 tisuća radnika 161 milijun kuna.
- Državi i radnicima, poslodavci koji ne isplaćuju plaće duguju ukupno pola milijarde kuna.
Ministar financija Boris Lalovac, kako je priopćeno, dao je nalog Poreznoj upravi da u suradnji s ostalim inspekcijskim službama utvrdi sve činjenice povezane uz neisplate plaća radnicima. To bi trebalo pokazati i jesu li učinjene nezakonite radnje u pogledu izvlačenja novaca i stjecanja imovinske koristi. U slučaju da se utvrdi zlouporabe prava poslodavci mogu očekivati pokretanje prekršajnog ili kaznenog postupka protiv njih.
Mrsić: 'Novac za plaće uzimat ćemo i s privatnih računa poslodavaca!
Porezna inspekcija i inspekcija rada već u srijedu bi trebale doći u prve tvrtke koje su se našle na objavljenom 'stupu srama' poslodavaca koji zadnja tri mjeseca svojim radnicima nisu isplatili plaće. Najavio je to u Dnevniku Nove TV ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić, rekavši kako se neće prezati od kaznenih prijava i ovrha privatnih računa poslodavaca.
"Cilj nam je da radnicima koji nisu primali plaću, da im osiguramo da tu plaću dobiju", kazao je ministar Mrsić.
Prve će na redu, kazao je, biti tvrtke s najviše zaposlenih, a njih je oko 60. "Ovo nije samo lista srama, ovo je alat koja država sada ima. JOPPD obrazac pružio nam je dobre podatke koji nam omogućuju da vidimo tko nam ne isplaćuje plaće", poručuje Mrsić.
Upitan kako će naplatiti plaće od poslodavaca, Mrsić je bio jasan: "Postoje mehanizmi, mehanizam ovrhe i ovrha na nekretninama. Poslodavci moraju biti odgovorni i moraju početi plaćati radnike. Ako nema na računu tvrtke, ako se utvrdi da se nisu isplatile plaće, ići ćemo i na privatne račune."
Ovo je samo početak, pojasnio je ministar, dodavši da se neće prezati ni od kaznenih prijava jer je neisplata plaće kazneno djelo.
Ovo je početak onoga da ćemo u Hrvatskoj vrlo brzo prestati govoriti o neisplati plaća. Tko ne može isplaćivati plaće, mora u predstečaj i stečaj', poručuje Mrsić.
Uvjerava da radnici neće godinama čekati na svoje plaće te da će država po tom pitanju biti efikasna.
'Može se naplatiti u sljedeća dva do tri tjedna što se tiče prvih s liste, ali s obzirom na broj, trebat će nam vremena da to napravimo. Ali ne govorimo o godinama, nego o mjesecima. Lista se ažurira i svaki novi poslodavac za kojeg utvrdimo da ne isplaćuje plaću će drugi dan dobiti poreznu inspekciju na vrat', rekao je Mrsić.
Izvor: Novi list, tportal