Nepoticajna atmosfera, loše mišljenje o poduzetništvu i strah od pokretanja vlastitog biznisa nemaju baš nikakve veze s poduzetnicom Karin Werner Klement vlasnicom obrta 'Mala tvornica ideja'.
Diplomirana arhitektica, koja je deset godina radila u struci, dolaskom krize u građevinskom sektoru 2010. ostala je bez posla. Njezina struka možda je čak i najviše osjetila ekonomsku krizu, no Karin je odlučila da neće biti samo statistika u Zavodu za zapošljavanje.
"Opcija ostanka kod kuće za mene nije bio izbor. Slala sam stalno molbe i usput razmišljala što bi mogla raditi. Oduvijek sam se bavila grafičkim dizajnom pa sam zbog te ljubavi i upisala web dizajn u Algebri", priča Karin. Iako tada još nije mislila da će biti poduzetnica, prekretnica se dogodila kada se prijavila na besplatnu edukaciju 'Poduzetnica - to mogu biti ja', koju je organizirao zagrebački ogranak Kruga, hrvatske udruge poslovnih žena. Projekt besplatnih radionica bio je namijenjen nezaposlenim ženama svih dobnih skupina, koje su imale želju iskoračiti u svijet poduzetništva.
"Na toj sam edukaciji saznala kako sve funkcionira, od otvaranja tvrtke, obrta, do marketinga, knjigovodstva i PR-a. I iako prije radionice nisam imala jasan plan da želim biti poduzetnica, nakon pozitivnih predavača, motivacije i uspješnih priča, odlučila sam pokrenuti vlastiti posao", kaže Karin.
Nastala je Mala tvornica ideja, koja je odmah počela raditi, a sve zahvaljujući poznanstvima, dijelom i onim zasnovanim na radionicama.
Ključ je bio, kaže, to što je izašla iz kruga ljudi koji su negativni i ne vjeruju da može biti bolje, a okružila se pozitivnim ljudima koji su imali uspješne priče. Nastavila je ići na radionice i edukacije, od kojih je neke organizirala i Hrvatska gospodarska komora, MojPosao, a ona i ostale žene s radionica umrežile su se i osnovale svoju Facebook grupu Diskretni šarm poduzetnica, u kojoj razmjenjuju razne korisne informacije.
Poduzetnica u njoj, osim kreativnosti koja ju je i potaknula da krene u vlastiti posao, dovela ju je i do poticaja Zavoda za zapošljavanje, koje je nakon napisanog poslovnog plana te prikupljene dokumentacije i dobila. Financijska injekcija od nešto manje od 19.000 kuna bespovratnih sredstava pomogla joj je u prvoj godini poslovanja.
Kad pogleda unatrag svoje dvije poduzetničke godine, Karin je sretna kreativnim poslom kojim se bavi, ali i slobodom raspolaganja vlastitim vremenom. Kao majka školarca trećeg razreda osnovne škole i djevojčice predškolskog uzrasta, sada radno vrijeme može prilagoditi djeci bez potrebe da se nekom opravdava, a potporu joj daje i suprug koji joj kao informatički stručnjak pomaže i u njezinom poslu.
U njezinoj radionici ideja.in nastale su brojne web-stranice, a krenula je i u izradu pikseliziranih licitarskih srca koja se prodaju u dizajnerskom dućanu u Teslinoj, a odličan su suvenir.
Za jednog je klijenta radila dizajn ambalaže Boombar party mix u kojem su likeri u epruvetama. Trebalo je osmisliti kutijicu za pet epruvetica s voćnim likerima. U kreativnoj radionici Karen - kutijica s likerima dobila je još jednu funkciju i postala postolje za odlaganje epruveta. Osim toga, radila je razne brošure, vizitke, čestitke, plakate i ilustracije.
"Da ste me pitali prije pet godina hoću li biti poduzetnica, odgovor bi bio negativan", kaže Karin. Sada je pak inspiracija svima i pravo osvježenje u društvu. Ona i njezini kolege poduzetnici orijentirani jedni na druge polako ali sigurno stvaraju klimu uspjeha. Uz ovakve pozitivne priče, čini se da je sve moguće, kad to odlučiš i želiš.
Izvor: tportal