Radnici u javnom sektoru puno su bolje plaćeni, više izostaju s posla i imaju više rukovodećih mjesta od zaposlenih u privatnom sektoru, stoji u analizi Ekonomskog instituta Zagreb.
Analizirajući plaće u javnom sektoru, sektoru poduzeća u državnom vlasništvu i privatnom sektoru Ekonomski institut Zagreb potvrdio je ono što većina građana misli.
"Anketni podaci pokazuju da se udio zaposlenih u javnom sektoru ponešto smanjio između 2004. i 2008., ali se povećao između 2008. i 2012. Udio zaposlenih u poduzećima u državnom vlasništvu smanjuje se u promatranom razdoblju, kako zbog privatizacije, tako i zbog restrukturiranja. Zaposlenici u privatnom sektoru u prosjeku su za više od pet godina mlađi u odnosu na zaposlene u javnom sektoru ili poduzećima u državnom vlasništvu. Udio žena zaposlenih u javnom sektoru veći je od dvije trećine, ali je zato njihov udio među zaposlenima u poduzećima u državnom vlasništvu manji od jedne trećine. Najveću razinu obrazovanja imaju zaposleni u javnom sektoru, gdje je udio zaposlenih sa završenim sveučilišnim obrazovanjem (preddiplomski, diplomski ili poslijediplomski studij) veći od 30 posto, dok je taj udio u privatnom sektoru oko 10 posto", ističe voditelj istraživanja dr. sc.Danijel Nestić s Ekonomskog instituta Zagreb, piše Glas Slavonije.
Razlike su i u plaćama
Mogu se primijetiti i značajne razlike u visini neto plaća. Prosječna neto plaća po satu rada je u javnom sektoru bila za oko 25 posto veća nego u privatnom sektoru. U slučaju poduzeća u državnom vlasništvu, prosječna je plaća bila između 17 i 21 posto veća nego u privatnom sektoru, ovisno o promatranoj godini.
"Ovakav se pokazatelj jaza u prosječnim plaćama između javnog i privatnog sektora naziva još i “neprilagođenim“ jazom jer se ne uzima u obzir obrazovna struktura, iskustvo i druge karakteristike zaposlenika. U razdoblju krize, između 2008. i 2012., privatni je sektor prošao lošije u pogledu plaća, tako da se prednost javnog sektora i sektora poduzeća u državnom vlasništvu u prosječnim plaćama u odnosu na privatni sektor ponešto povećala u tom razdoblju. Nejednakost u raspodjeli plaća u privatnom sektoru veća je nego u dva sektora s dominantnim državnim vlasništvom. Između 2004. i 2012. smanjene su razlike između najbolje plaćenih poslova i srednje plaćenih poslova u javnom sektoru, za razliku od privatnog sektora. U pogledu usporednih plaća prema razinama obrazovanja, pokazuje se da u javnom sektoru postoji premija na plaće u odnosu na privatni sektoru na svim razinama obrazovanja iznad osnovne škole, osim kod završenog visokog obrazovanja", ističe se u stoji u analizi EIZ-a koju su uz dr. sc. Danijela Nestića izradili Ivica Rubil i dr. sc. Iva Tomić.
Izvor: Danas.hr