Studentski rad koji se nerijetko koristi kao jeftinija zamjena za klasičan radni odnos, uskoro bi mogao biti dodatno ograničen, piše Novi list.
Naime, Ministarstvo obrazovanja radi na pravilniku kojim bi se točno propisalo što studenti i pod kojim uvjetima mogu raditi. Taj dokument trebao bi biti jedna od mjera borbe protiv rada na crno, odnosno iskorištavanja studentskog rada.
Sada za studentski rad praktično ne postoje nikakva ograničenja, ni kada je riječ o poslovima koje mogu obavljati, a ni kada je riječ o odrađenoj satnici. Naime, na studentski rad kao i rad maturanata, koji također uz školovanje mogu raditi preko student servisa, ne primjenjuju se odredbe Zakona o radu.
Jedan od ciljeva dokumenta trebalo bi biti i zatvaranje prostora za iskorištavanje studentskog rada tamo gdje bi zapravo poslodavac trebao zaposliti radnika s ugovorom o radu. Pravilnikom o studentskom radu trebalo bi se spriječiti situacije da student zapravo u praksi radi posao koji ima obilježje stalnog radnog odnosa.
Vlade godinama pokušavaju uvesti reda u rad studenata
Još prije desetak godina uveden je maksimalni limit neoporezive godišnje studentske zarade. Tako je neoporeziva studentska zarada do 50 tisuća kuna, a svaki primitak iznad tog iznosa smatra se drugim dohotkom i na njega je student dužan platiti porez po stopi od 25 posto.
No, ako student ili učenik s poslodavcem sklapa ugovor o djelu, odnosno ugovor o autorskom honoraru bez posrednika (studentske ili učeničke udruge) onda se primitak studenta bez obzira koliko on iznosio smatra drugim dohotkom i oporezuje po stopi od 25 posto.
Ovdje pročitajte cijeli članak.
Izvor: Novi list