Kako vam se sviđa ideja da imate minimalno dva puta po dva tjedna godišnjeg, za kojeg ste ekstra plaćeni ako se ne javljate na mobitel i ne uključujete u poslovne rasprave preko društvenih mreža?
Mnogi su mišljenja da je to jedini lijek koji zaposlenicima omogućuje da se stvarno odmore, napune baterije i bolje obavljaju svoje radne zadatke.
Prošle godine Richard Branson najavio je da u Virgin uvodi model neograničenih slobodnih dana što znači da svi zaposlenici mogu koristiti slobodno vrijeme kada god to žele i koliko žele. Stoga nije nimalo čudo da su ispitanici u anketi MojPosao naveli da bi uz Oprah Winfrey upravo željeli raditi za ovog poznatog milijardera.
Projekt Richarda Bransona je propao, a razlog tome je što su zaposlenici uzimali manje slobodnih dana nego kada su imali propisano vrijeme za godišnji.O neograničenom slobodnom vremenu u zadnje vrijeme mnogo se govori, a tom trendu priključilo se oko jedan posto američkih firmi.
U današnje vrijeme razvijene tehnologije posao se nužno ne odvija unutar radnog vremena od 9 do 17 sati, već se on može odvijati danonoćno. U takvim uvjetima, za obavljanje posla nije presudno sjedenje u uredu u zadano vrijeme, a s druge strane, zbog produljenja radnog dana na cijeli dan zaposlenici su pod pojačanim stresom i tako se dovode do sindroma izgaranja, prenosi Tportal.
Posljedice premorenosti su slabiji poslovni rezultati. U praksi se događa, također, da zaposlenici koriste godišnji odmor u strahu da im istjekom godine ne propadne, iako se to možda ne uklapa ni u njihove privatne planove niti je trenutak dobar za tekući posao kojim se bave i bolje bi im odgovaralo da te dane iskoriste u neko drugo vrijeme.
Neograničeno korištenje plaćenog godišnjeg odmora u firmama kao što je Netflix ili Virgin mogu koristiti svi zaposlenici, ali najbitnije je da posao ne trpi te je na njima i kolegama odgovornost da kvalitetno raspodijele poslove i da na vrijeme najave svoj odmor.
Osnovna prednost koncepta je povećanje odgovornosti i predanosti radnika, što dovodi do poboljšanja odnosa povjerenja između poslodavaca i zaposlenika. Prednost je i racionalno korištenje vremena, odnosno, brže obavljanje radnih zadataka ako ne moraš na radnom mjestu glumiti da je neki posao složeniji nego što zapravo jest.
Zaposlenici su odmorniji i zadovoljniji jer slobodno vrijeme troše na aktivnosti koje ih ispunjavaju, odnosno, imaju život i van ureda - pa su i učinkovitiji u obavljanju radnih zadataka, a poslodavci su sretniji jer se više toga napravi u manje vremena. Među koristima navodi se i zapošljavanje kvalitetnijih radnika, onih koji imaju šire interese u životu, koji uključuju i dulja putovanja pa su i u poslu kreativniji.
Kakvo je stanje u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj nije poznat slučaj firme koja bi svojim radnicima davala neograničeno korištenje slobodnih dana, ali, globalno gledajući, Hrvati koriste više slobodnih dana nego što je to slučaj s američkim zaposlenicima. Prema anketi koju smo proveli, Hrvati imaju u prosjeku 23.3 dana godišnjeg odmora, najviše oni zaposleni u institucijama (26,3), a najmanje zaposleni u manjim privatnim tvrtkama (21.6) i uglavnom ga koriste dva ili više puta tijekom godine.
Većina ispitanika (62 posto) zadovoljna je brojem dana godišnjeg odmora. Regres očekuje tek petina zaposlenika, u prosjeku 1.410 kuna i to u najvećoj mjeri oni koji su zaposleni u privatnim tvrtkama u pretežno stranom vlasništvu.
Predstavnici nekih tvrtki, a za sada su to najčešće tech tvrtke, prezadovoljni su rezultatima. Kod nekih, međutim, unatoč dobrim namjerama, projekt nije uspio. Navikli da u uvjetima krize moraju dati sve od sebe - kad već imaju radno mjesto - te vođeni željom za napredovanjem, zaposlenici nisu iskoristili priliku. Kada im je dopuštena mogućnost izbora, nisu znali što se zapravo od njih očekuje i koliko slobodnih dana je pristojno uzeti, odnosno nakon koliko dana će se pojaviti zaostatak na poslu pa su uzeli manje nego što je to ranije bilo propisano.
Spada tu i Virgin. Kompanija Evernote, koja primjenjuje istu politiku, sada poklanja zaposlenicima dodatnih 1.000 dolara ako uzmu tjedan dana godišnjeg.