Hrvatica koja već neko vrijeme živi u Dubaiju, za STA Putovanja otkriva kako najlakše tamo naći posao i kakve su plaće u tom velikom gradu.
Ukoliko se želite preseliti u ovaj grad na neko vrijeme, treba biti dosta uporan, imati volju, želju i naravno nešto novca kako bi mogli preživjeti 2-3 mjeseca dok prihodi ne počnu stizati na tekući račun. Posla ima, no za plaću se morate cjenkati kao i za sve ostalo. Za isto radno mjesto neki mogu imati plaću recimo 10.000 dirhama (1000 dirhama je 1990 kuna), dok drugi koji imaju malo veće sposobnosti cjenkanja mogu zaraditi 20 tisuća dirhama. Dakle sve je individualno i sposobnost pojedinca, a isto tako bitno je i na kojem radnom mjestu i u kojoj tvrtki radite.
Hrvatica ističe da je za rad obavezna radna viza, a ukoliko poslodavac ne daje radnu vizu ne bi bilo pametno ostati u toj tvrtki jer bi mogli platiti veliku kaznu kojoj slijedi deportacija, a to si ne biste željeli priuštiti.
Prvi radni dan je nedjelja, što je malo neuobičajeno za naš pojam, no dokle god su dva dana u tjednu slobodna nije bitno koja su, zar ne? Radno vrijeme je u prosjeku od 08:00 do 17:00 sati, a vikend je petak i subota.
'Prijatelji me uvijek pitaju kolika je prosječna plaća i koliko se može zaraditi u roku godine dana, no to je gotovo nemoguće utvrditi', ističe te dodaje kako je Dubai je skup grad, i brzo se novac potroši.
Bitno je znati da su poslovi zidara, pomoćnih djelatnika u građevini, vozači kamiona, konobari, pomoćni djelatnici u kuhinji, raznorazni mehaničari, djelatnici u supermarketima i trgovinama rezervirani za Azijate, odnosno za one koji ne traže visoku plaću. Plaće istih se kreću od 1000 dirhama pa recimo do nekih 5000 dirhama. S druge strane raznorazni arhitekti, inženjeri, radnici u administraciji, marketingu, menadžeri i slično mogu doseći vrlo visoke plaće ovisno o djelatnosti tvrtke u kojoj su zaposleni. Recimo, arhitekt u tvrtki u kojoj ja radim u prosjeku zaradi 20.000 dirhama (što je nekih 35.000 kuna mjesečno).
S obzirom da su troškovi života vrlo visoki, iako se plaća od 35.000 kuna Hrvatima čini enormno visoka, ipak se lako potroši jer za osnovne potrebe kao za, recimo, nenamješten stan od 60m2 u centru grada izdvojili bi od 80.000 do 120.000 dirhama godišnje, a u predgrađu od 50.000 – 75.000 dirhama godišnje, na 1 do 4 obroka plus namještaj, troškovi vode, struje, telefona, interneta, tv, hrane. Trebat će vam i automobil jer ovaj grad definitivno nije za pješake, a pogotovo ljeti kad temperature dosežu i do visokih 50°C u hladu, s vrlo visokim postotkom vlažnosti zraka.
Gorivo, srećom, nije skupo, a i povoljno se mogu naći automobili. Najpovoljniji i najprikladniji za ovo područje su najčešće oni japanskih proizvođača, jer su prilagođeni ovoj klimi i vremenskim uvjetima.
Porez na dohodak ne postoji još uvijek, no tu je porez na smještaj u hotelima, porez na alkohol i slično, a niti cijene hrane nisu baš niske jer se sva hrana uvozi te se plaćaju visoke marže, carina i ostalo. Sve što je iz Europe je nekoliko puta skuplje od proizvoda iz ostalog dijela svijeta. Isto tako bitno je i gdje kupujete hranu jer se cijene razlikuju od trgovine do trgovine pa tako krumpir možete kupiti za 3 dirhama po kilogramu ili za 35 dirhama po kilogramu. Razlike u kvaliteti nema.
Medicinske ste struke? Pogledajte oglas za posao u Dubaiju. Prijaviti se možete do 27. siječnja.
Izvor: STA Putovanja