Bijesni mladi prijete savjetnicima zbog zamrzavanja SOR-a.
Mjera stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa, tzv. SOR, tisuće je mladih nakon fakulteta uvela na tržište rada. Prema podacima, čak je 60 posto osoba, koje bi poslodavci angažirali preko Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, nakon godinu dana ostajalo raditi u tvrtki u kojoj su odrađivali staž, odnosno dobivali bi ugovore na neodređeno vrijeme. Unatoč tomu, ova je uspješna mjera aktivne politike zapošljavanja privremeno obustavljena, i to zbog, kako navode iz HZZ-a, potrebe "za redefiniranjem".
Mladi su ogorčeni zbog zastoja u provođenju SOR-a, te stalno zovu Zavod za zapošljavanje, čak i prijete savjetnicima, doznaje Slobodna Dalmacija. U obradi se trenutno nalazi čak 2329 zahtjeva za stručnim osposobljavanjem, što znači da je toliko mladih na svojevrsnom čekanju zbog privremenog stopiranja mjere. SOR-ovci su dobivali mjesečnu naknadu u iznosu od 2400 kuna, uz troškove prijevoza.
U središnjici Zavoda za zapošljavanje napominju kako se ne ukida niti jedna mjera iz Programa aktivne politike zapošljavanja niti se privremenom obustavom ona dovodi u pitanje, već se samo "pojedine mjere redefiniraju tako da se sredstva efikasnije koriste".
Među ostalim, to znači da pravo na korištenje SOR-a više neće imati nezaposleni stariji od 29 godina, kao ni oni mlađi koji imaju bilo kakvo iskustvo unutar struke. Dosad su se za SOR mogli prijavljivati čak i oni koji su imali radnog iskustva u struci, ali kraće od 12 mjeseci, no ubuduće će, dakle, i oni biti uskraćeni za spomenutu mogućnost.
U HZZ-u tvrde, međutim, kako su spomenutim izmjenama željeli postići veću učinkovitost pojedinih mjera, i to "poglavito prema onim nezaposlenim osobama koje su najugroženije na tržištu rada...".
"I naša analiza i vanjska evaluacija učinkovitosti mjera koja je dovršena prije četiri mjeseca pokazala je da se kod pojedinih mjera novac iz proračuna trošio nekontrolirano i nedovoljno učinkovito za nezaposlene, zbog čega smo uz dogovor sa socijalnim partnerima odlučili obustaviti daljnju provedbu dijela mjera na postojeći način, odnosno redefinirati ciljane skupine i uključivati u mjere skupine koje su u nepovoljnom položaju na tržištu rada. Sredstva smo odlučili usmjeriti na one mjere koje daju brze i dobre rezultate, kao i na redefinirane mjere koje pravednije i učinkovitije ostvaruju svoju osnovnu funkciju, a to je zapošljavanje nezaposlenih", poručuju iz HZZ-a.
Netočne su, prema njihovim riječima, i tvrdnje prema kojima su smanjena sredstva za Program aktivne politike zapošljavanja.
"Upravo suprotno, ona su u ovoj godini i veća. Udio sredstava iz proračuna se, istina, smanjio, ali udio iz europskih fondova se znatno povećao. Dakle, kod donošenja odluke nije se radilo o pitanju količine sredstava nego o stvarnoj učinkovitosti pojedinih mjera. To se posebice odnosilo na SOR - ta se mjera provodila krajnje neselektivno, i za nedeficitarna zanimanja, za osobe sa VSS-om i bez institucije mentorstva te je ozbiljno rušila cijenu rada. Primjerice, uredi kojima je trebao inženjer građevine uzimali su mlade s evidencije nezaposlenih Zavoda za zapošljavanje kako bi besplatno imali kvalitetnog radnika bez troškova, a radnici s VSS-om su radili za 2400 kuna. Time je u potpunosti zaustavljeno klasično zapošljavanje mladih. Dakle, mjera će i u budućnosti ostati, ali bitno redefinirana. Naime, bit će puno otvorenija najugroženijim skupinama na tržištu rada, a to su mladi koji su najviše do četiri mjeseca u evidenciji nezaposlenih te dugotrajno nezaposlene mlade osobe (do 25 godina koje su u evidenciji dulje od 6 mjeseci i od 25 do 29 godina koje su u evidenciji dulje od 12 mjeseci) - pojašnjavaju sa Zavoda, no ne daju odgovor na pitanje kad će se točno nastaviti s provođenjem mjere.
Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje nije privremeno obustavilo samo provođenje stručnog osposobljavanja već i druge mjere - potpore za zapošljavanje, potpore za samozapošljavanje, potpore za usavršavanje, stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, te javne radove.
S druge strane, nastavlja se provedba pojedinih mjera financiranih iz sredstava državnog proračuna, a to su: obrazovanje nezaposlenih, osposobljavanje na radnom mjestu, osposobljavanje na radnom mjestu – obrazovanje za poznatog poslodavca, potpora za skraćivanje radnog vremena, stalni sezonac, te program za Rome.
U mjeru "potpore za zapošljavanje", koja je također privremeno obustavljena, uključeni su i poticaji poslodavcima koji angažiraju osobu s invaliditetom. Zavod je dosad vrlo izdašno financirao zapošljavanje ove najugroženije skupine evidentiranih na birou, i to iznosima do 50.000 kuna, ovisno o stupnju invaliditeta. Sad su, dakle, obustavljene i spomenute potpore, a dokad, ne zna se.