Prikupljanjem sve više prihoda od poreza, Vlada ipak planira pokriti povećanu potrošnju i tako smanjiti iz godine u godinu javni dug i manjak u proračunu.
Hrvatska će i sljedeće tri godine ostati jedna od najoporezovanijih zemlja. Planovi proračuna do 2020. otkrivaju da Vlada ne planira nikakva značajna, obećana, porezna rasterećenja poput nižeg PDV-a.
Potrošnja zato značajno raste, a sve veće rashode Vlada planira pokriti od sve više novca od PDV-a i ostalih poreza.
To je glavni zaključak jučer predstavljenog proračuna za 2018. godinu i predviđanja za sljedeće dvije godine.
Možda po prvi puta u zadnjih osam godina nema gubitnika u proračunu, sva ministarstva i državna administracija 2018. trošit će više - ukupno 133,3 milijarde kuna, čak pet milijardi kuna više nego ove godine.
"Doveli smo javne financije do razine da trošimo koliko imamo i stvaramo prostor za nove krugove rasterećenja građana i poduzetnika", poručio je ministar financija Zdravko Marić.
Dobra je vijest da će Vlada ipak sljedeće godine spustiti porez na motorna vozila, pa bi trebali pojeftiniti novi automobili. Još se ne zna koliko.
"Već sam najavio da ćemo ukinuti porez koji se tiče prijenosa rabljenih vozila između fizičkih osoba, odnosno pravnih osoba koje nisu u sustavu PDV-a i da će se plaćati pristojbe koje će biti 50 posto niže u odnosu na postojeća izdavanja i maksimalno ćemo pojednostaviti tu proceduru", rekao je Zdravko Marić.
Poduzetnici će moći od sljedeće godine i odbiti pola pretporeza za novi auto, a mali poduzetnici će ulaziti u sustav PDV-a tek s 300.000 kuna prihoda. Za rabljene aute se više neće plaćati porez, ali će ga zamijeniti pristojba.
Od Nove godine opet poskupljuju i cigarete. Prikupljanjem sve više prihoda od poreza, Vlada ipak planira pokriti povećanu potrošnju i tako smanjiti iz godine u godinu javni dug i manjak u proračunu. Gospodarski rast će nam do 2020. godine godišnje biti slabih 2,5 do 3 posto.
Ekonomist Željko Lovrinčević kaže da Vlada očito ne koristi dobra vremena za provođenje reformi. Već krajem sljedeće godine u EU se očekuje opet usporavanje ekonomije, a onda će se i Hrvatska naći u problemima zbog manjeg izvoza i manjeg prihoda od turizma.
- 1,4 milijarde kuna ide za povećanje plaća za oko 240.000 zaposlenih u javnoj i državnoj službi. Nema novih povišica, to je rezultat ovogodišnjih
- 1,2 milijarde kuna više ide za mirovine. Većinom se radi o blagom porastu mirovina oko dva posto za sve umirovljenike, ali i rast povlaštenih mirovina.
- 793 milijuna ulaganja u Ministarstvu obrane, najznačajnija stavka je prva rata za kupnju novih ratnih zrakoplova za koju sljedeće godine ide 350 mil.
- 500 milijuna više ide za zdravstvo sljedeće godine, a rebalnsom ove godine su dobili 1,1 milijardu kuna više za krpanje rupa. Ali to neće biti dovoljno.
- 252 milijuna kuna više ide za subvencije u poljoprivredi sljedeće godine.
- Za rodiljne naknade koje su povećane, ide 156 milijuna kuna više
- 500 milijuna kuna više ide ministarstvu znanosti i obrazovanja. Iako dio ide na plaće, novac bi trebao biti dovoljan za pripremu i početak reforme
Izvor: 24sata