Poslodavci neće morati dokazivati da na tržištu nema domaćeg radnika za određeni posao, a ukida se i popis deficitarnih zanimanja.
Njemačko gospodarstvo zbog nedostatka radne snage trpi desetke milijardi eura gubitaka. Njemačka vlada stoga priprema novi, politički riskantan, zakon o imigraciji kojem je cilj privući i kvalificiranu radnu snagu iz trećih država, budući da radna snage Europske unije ne zadovoljava potrebe najvećeg europskog gospodarstva.
U Njemačkoj je, prema službenim podacima, trenutno otvoreno 1,2 milijuna radnih mjesta. Ekonomski institut (IW) procjenjuje da se 440.000 otvorenih radnih mjesta ne može popuniti radnicima koji žive u Njemačkoj te kako gospodarstvo zbog nedostatka radnika godišnje gubi 30 milijardi eura.
Zdravstvo i industrija te male tvrtke i obrti najviše su zahvaćeni ovim problemom. Situacija je posebno teška na industrijskom jugu zemlje gdje stopa nezaposlenosti u nekim dijelovima iznosi svega dva posto.
Stoga je vlada predstavila nacrt zakona za koji se nada da će stupiti na snagu krajem godine, a koji uklanja najveću prepreku za poslodavce.
Radi se o tome da njemačke tvrtke vrlo lako mogu iz inozemstva dovesti fakultetski obrazovanog stručnjaka, ali mnogo teže kvalificiranog radnika sa srednjoškolskim obrazovanjem. A upravo takav tip zaposlenika njemačka industrija najviše treba.
Osjetljivo političko pitanje
Prvi problem koji se tada pojavljuje jest da poslodavac mora dokazati da na njemačkom tržištu nema radnika koji mogu popuniti to radno mjesto. Drugi je problem što bez većih problema mogu zaposliti stranca samo ako je njegovo zanimanje na popisu deficitarnih. Prema prijedlogu zakona, oba ova ograničenja bit će ukinuta.
To odražava činjenicu da nedostatak radne snage nije izoliran samo na stručnjake kao nekad, nego je mnogo širi i uključuje mnoštvo poslova za koje nije nužna fakultetska diploma.