Cilj je da turistička sezona u Hrvatskoj krene čim je to prije moguće.
Ovaj tjedan ugostitelji, hotelijeri i predstavnici udruga privatnog smještaja održavat će videosastanke s Ministarstvom turizma i Nacionalnim stožerom civilne zaštite oko epidemioloških mjera koje će im se propisati, a cilj je, kažu nam sugovornici iz resornog ministarstva, da turistička sezona, barem djelomično, u Hrvatskoj počne 1. lipnja, najkasnije 15. lipnja prenosi Jutarnji.hr.
Ugostitelji su već upozorili da restorane, barove i kafiće neće ni otvoriti 11. svibnja budu li ti uvjeti prestrogi, budu li morali imati velike razmake među stolovima i ugrađivati pleksiglase, jer će samo gomilati gubitke, s obzirom na to da će moći raditi samo nekoliko stolova na terasama.
Zato je Ceh ugostitelja i turističkih radnika Hrvatske obrtničke komore tražio da im se dopusti otvaranje i unutarnjih prostora, prema uzoru na Austriju. Tamo je dopušten rad kafića i restorana od 15. svibnja, i to unutarnjih prostora, gdje razmak između stolova treba biti dva metra, a na terasama jedan metar, dok za jednim stolom mogu biti četiri odrasle osobe plus djeca. Radno vrijeme odredili su od 6 do 23 sata.
Kapaciteti
No, prema informacijama kojima raspolaže Jutarnji list, najvjerojatnije će se za početak ići samo s terasama, kako je i definirano Vladinim zaključkom o postupnoj reaktivaciji gospodarstva, a ovisno o epidemiološkoj situaciji do kraja svibnja, razmatrat će se otvaranje i unutarnjih prostora.
No, to ne znači da se već sada ne razmišlja i o dopuštanju rada u unutarnjim prostorima tamo gdje sada postoje veći kapaciteti.
"Razgovarat ćemo o svemu, ne ovisi o nama, ali ne vidimo problem da se otvore i unutarnji prostori kod onih objekata koji imaju velike lokale, tamo gdje su se dosad održavala različita veća slavlja, poput svadbi. Ako je, primjerice, u jednom prostoru moglo stati 200 do 300 gostiju, ne vidim razlog da im se ne dopusti rad s ograničenim brojem stolova, uz poštivanje razmaka", kaže sugovornik iz Ministarstva turizma.
Dodaje kako se u popuštanju mjera gledaju iskustva i drugih država. Austrija je, kaže, jedna od rijetkih europskih zemalja koja je dopustila rad unutarnjih prostora kafića i restorana, dok su drugi, posebno mediteranske zemlje, prvo počeli s terasama.
"Poanta je da se počne raditi s terasama. U ovom trenutku, kada su granice još zatvorene, i tako će najvjerojatnije biti barem do 1. lipnja, u kafiće i restorane ići će domaći gosti. Lijepo je vrijeme i svi će htjeti sjediti vani. K tome, većina terasa ima tende, suncobrane i nadstrešnice ako počne padati kiša. Idemo obazrivo, ne treba srljati, što ne znači da nećemo do kraja mjeseca, ako situacija bude dobra, dopustiti i rad unutarnjih prostora", kaže sugovornik.
Budući da će ispočetka moći raditi samo terase, predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak tražio je od lokalnih vlasti da se, prema uzoru na Vilnius, gradske ulice, trgovi i ostale javne površine prepuste ugostiteljima bez naknade, kako bi mogli proširiti terase. Pozivu su se prvi odazvali Pula i Bjelovar, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić obećao je također da će ugostiteljima dati javne površine gdje god to bude moguće, a i Dubrovnik, Zadar, Split i Šibenik, iako nemaju toliko slobodnih javnih površina, o tome razmišljaju.
Sugovornik iz Ministarstva turizma kaže nam kako se sigurno neće ići u mjere koje će propisati preveliki razmak između stolova na terasama, već će to biti najviše jedan metar, a epidemiološke mjere obuhvaćat će preporuku nošenja maski i rukavica, pojačanu dezinfekciju i higijenske standarde, a šankovi neće biti otvoreni za posluživanje gostiju.
Restorani
Kada je riječ o hotelskim restoranima, iako se spominjalo da bi se njima dopustio rad samo za hotelske goste, u Ministarstvu kažu kako to nema smisla jer neki naši najpoznatiji restorani, od kojih neki imaju i Michelinovu zvjezdicu, posluju u sklopu manjih, boutique hotela, gdje je zapravo glavna djelatnost ugostiteljstvo na najvišoj razini, a smještaj je usputna kategorija.
Prvi hotel koji će svoja vrata za goste otvoriti ove sezone je opatijski Navis. Oni otvaraju hotel s pet zvjezdica i hvaljeni restoran već 11. svibnja, a istog datuma bit će otvorena i opatijska Villa Kapetanović s 4 zvjezdice. Ostali hoteli to će učiniti postupno od lipnja.
I porečka Valamar Rivijera priprema se za otvaranje svojih kampova i hotela tijekom svibnja i lipnja, a svi računaju s otvaranjem granica od 1. lipnja i turističkim koridorima s bližim zemljama. I lošinjska Aurora otvara već 18. ili 20. svibnja, iako znaju da granice tada neće biti otvorene, ali žele se prvo uhodati i pripremiti za nov način turizma u doba korone. Ministarstvo turizma, doznajemo, inzistirat će i da se otvore golf tereni jer je u tom sportu rizik od zaraze doista malen, a razmišlja se i o tome da se ranije počne i s nautičkim turizmom.
Ministar turizma Gari Cappelli potvrđuje da će se ovaj tjedan održavati sastanci s resornim udrugama, a trebali bi se nastaviti i razgovori s ministrima nama bližih država, iz kojih bi turisti mogli preko koridora dolaziti u Hrvatsku.
Granice
"U ozbiljnim smo pregovorima sa Slovencima. Sada će se naći njihovi i naši epidemiolozi da pokušaju naći rješenje za siguran prelazak granice, kako bismo početkom lipnja ili najkasnije 15. lipnja, mogli otvoriti granice. Razgovaramo sa svim susjednim državama, a uskoro ću imati sastanak i s talijanskim ministrom. Možda bi se mogla uspostaviti neka katamaranska veza između Ancone i Zadra te Splita, ako kod njih bude sve u redu", rekao je Cappelli.
Izvor: Jutarnji.hr