Kako tvrde, okazuju se događanja, a banke ne razumiju čime se zapravo bave.
„Do sad smo se više bavili isticanjem važnosti kulture i kreative, ali sad smo svi u ratnom dobu. Naše djelatnosti su međusobno isprepletene pa nam je i sada cijeli ekosustav poremećen. Kriza je pokazala koliko svi mi ovisimo jedni o drugima, primjerice utjecaj zatvaranja ugostiteljskih objekata na zarade glazbenicima“, rekao je predsjednik Zajednice kulturnih i kreativnih industrija HGK Tomo in der Mühlen na proširenoj sjednici Vijeća Zajednice, prenosi Jutarnji list.
Istaknuo je da klasične banke ne razumiju čime se ovakve industrije bave, kamate su nerealne.
„Vani je bolja podrška u tom smislu, a vidimo da su vlasnici festivalskih licenci stranci i da nam dolaze biti konkurencija na naše tržište. Idemo učiniti pravila igre jednakima za sve“, rekao je in der Mühlen.
Spor oporavak kinoindustrije
„Kreirali smo dva seta mjera, prvu kao direktnu pomoć pogođenim sektorima za vrijeme obustave kulturnih događanja. Druga je strategija izlaska, odnosno prilagodba aktualnom stanju. S ovim ćemo morati neko vrijeme živjeti“, rekao je državni tajnik u Ministarstvu kulture Krešimir Partl.
Kao jedne od najteže pogođenih istaknuo je kinoprikazivače ne samo u Hrvatskoj nego u cijeloj EU.
„Trebat će dugo vremena za oporavak ove industrije“, rekao je Partl.
Predstavio je i konkretne mjere Ministarstva kulture za kreativne i kulturne industrije, kao što su primjerice dodatna sredstva za audiovizualnu djelatnost koja se financira iz HAVC-a za potrebe dodatnih produkcijskih troškova zbog epidemioloških mjera. U suradnji s HAMAG BICRO-om i Ministarstvom financija osigurane su i kreditne linije za poduzetnike u kulturi temeljene na Privremenom okviru Europske komisije. Predviđeno je ukupno 300 milijuna kuna kreditnih linija za koje Vlada daje stopostotno jamstvo uz kamatnu stopu najviše do 2 posto.
Noćni klubovi nisu najveći problem
Nenad Marčec iz ZAMP-a istaknuo je da je koncept pod kojim se mogu organizirati događanja Vlada i prihvatila, ali da se događanja svejedno ne odvijaju. Organizatori se ne usude investirati. No, također se primjećuje povećanje prihoda od onlinea, kao i povećanje stvaralaštva.
„Ljudi su iskoristili ovo vrijeme da budu produktivni“, rekao je Marčec. Prisutni su se složili i da je problem što se u javnosti uvriježila misao da su noćni klubovi glavni krivci zaraze, ili barem jedni od njih.
„Kad su se donosile preporuke, kako bi se omogućilo odvijanje kulturnih događanja, određen je maksimalan broj ljudi, ali i mogućnost da se za veći broj posjetitelja uz specifične uvjete konzultira Ministarstvo kulture“, istaknuo je Partl i pozvao sve da se obrate Ministarstvu.
Robert Zuber, direktor Rab Film Festivala osvrnuo se na nedosljednost uputa, što zbog brze izmjene, ali i različite provedbe na lokalnim razinama.
„Odbijam odustati i odbijam biti kriv ako smo napravili sve kako treba“, rekao je Zuber i istaknuo da su sredstva ograničena te da moramo razmišljati kako kreirati model kroz koji se može nastaviti zarađivati.
Izvor: Jutarnji list