I dalje je riječ o najvećem padu otkad Eurostat objavljuje podatke.
Na razini EU-a sezonski prilagođeni BDP pao je u razdoblju od travnja do lipnja 11,7 posto u odnosu na prethodno tromjesečje kada je smanjen 3,2 posto, pokazuju nove procjene Eurostata, objavio je Glas Istre.
Krajem srpnja europski statistički ured procijenio je pad BDP-a EU-a u drugom tromjesečju na 11,9 posto.
Pad BDP-a u drugom tromjesečju na oba područja najveći je otkako je Eurostat počeo objavljivati podatke i održava snažan utjecaj pandemije koronavirusa i mjera koje su vlade uvele kako bi suzbile širenje opasnog virusa.
Pritisak na gospodarstvo ublažen je prema kraju drugog tromjesečja budući da su mnoge vlade ublažile ograničenja da bi neizvjesnost u međuvremenu ponovo ojačala zbog vala novih slučajeva zaraze Covidom 19.
Najveći pad BDP-a u Španjolskoj
Sve su zemlje EU-a čijim je podacima europski statistički ured raspolagao zabilježile pad aktivnosti u drugom tromjesečju, i na tromjesečnoj i na godišnjoj razini.
Najveći je pad BDP-a na tromjesečnoj razini bilježila Španjolska, za 18,5 posto, Slijede Mađarska s padom aktivnosti za 14,5 posto, te Portugal i Francuska gdje su se aktivnosti smanjile 13,9 odnosno 13,8 posto. Izdvaja se i Italija padom BDP-a za 12,4 posto.
U Njemačkoj, najvećem europskom gospodarstvu, aktivnosti su na tromjesečnoj razini smanjene 10,1 posto.
Najblaži pad BDP-a na tromjesečnoj razini bilježila je Finska, za 3,2 posto.
Eurostat nije raspolagao podacima za Hrvatsku, Estoniju, Irsku, Grčku, Luksemburg, Maltu i Sloveniju.
Težak udarac za zaposlenost
Na razini EU-a broj zaposlenih smanjen je 2,6 posto u odnosu na prethodno tromjesečje kada je gotovo stagnirao.
Na godišnjoj razini broj zaposlenih u EU smanjen je u razdoblju od travnja do lipnja 2,7 posto, nakon 0,4-postotnog rasta u prva tri ovogodišnja mjeseca.
Izvor: Glas Istre