Tvrtke koje žele uvesti šestodnevni rad morat će to prijaviti nadležnim državnim tijelima, a inspekcija rada će ih detaljnije nadzirati. Zakonsko rješenje usvojeno je tijesnom većinom.
U Grčkoj će 1. srpnja na snagu stupiti zakon koji dopušta šestodnevni radni tjedan i fleksibilno radno vrijeme. Osim toga, pravo na veću plaću imaju radnici koji će raditi i subotom ili šest dana zaredom.
Grčki parlament odobrio je novi zakon o radu prošlog rujna vrlo tijesnom većinom. Od 300 zastupnika, 158 je glasalo za zakon, svi iz vladajuće konzervativne Nove demokracije premijera Kyriakosa Mitsotakisa. Oštro su se usprotivili oporba i sindikati.
Vlada je tada objašnjavala da se novim radnim zakonodavstvom prenose europske direktive, da se njime suzbija rad na crno te da će donijeti veću fleksibilnost radnih odnosa i poticati zapošljavanje općenito, objavio je N1.
Neke od promjena koje su uveli Grci već su na snazi u drugim europskim zemljama. Novi zakon omogućuje radnicima koji rade puno radno vrijeme, odnosno osam sati dnevno, dodatno zapošljavanje na pola radnog vremena za dodatnih pet sati dnevno kod drugog poslodavca.
Poslodavci će novim zaposlenicima moći ponuditi probni rad do šest mjeseci te ih u prvoj godini otpustiti bez naknade i otkaznog roka, osim ako ugovorom nije drugačije navedeno. Uvodi se i zapošljavanje po pozivu, što poslodavcu omogućuje da dvadeset i četiri sata unaprijed nazove zaposlenika i pozove ga na posao.
Zakon također propisuje uvjete za šestodnevni radni tjedan, ako je to potrebno. Od 1. srpnja moći će raditi šest dana u tjednu u javnom sektoru, poduzećima, na farmama… odnosno svugdje gdje trenutno imaju petodnevni radni tjedan.
Zaposlenici moraju dobiti 40 posto dodatka na plaću za šesti dan, a 115 posto ako je taj dan nedjelja ili praznik. Međutim, nemaju pravo na slobodan dan, osim ako se dodatni dan ne podudara s državnim praznikom.
Radnici koji rade pet dana u tjednu noću (00:00-06:00) ni u kojem slučaju neće moći raditi šesti dan u noćnoj smjeni.
Tvrtke koje žele uvesti šestodnevni rad morat će to prijaviti nadležnim državnim tijelima, a inspekcija rada će ih detaljnije nadzirati.
“Inspekcije rada praktički nema”
Između ostalog, zakon uvodi visoke novčane kazne, čak i više od pet tisuća eura, za one koji za vrijeme štrajka sprječavaju radnike da odu na posao.
Oporbene stranke i sindikati tvrde da će šestodnevni radni tjedan postati uobičajena praksa jer inspekcije rada u Grčkoj “praktički ne postoje”.
Nakon usvajanja zakona u parlamentu, sindikati su također pozvali na štrajkove i radničke prosvjede. Između ostalih, pridružili su im se sindikati državnih službenika, učitelja, zaposlenika javnih bolnica. “Nećemo postati moderni robovi” i “Osmosatno radno vrijeme je bilo i bit će pobjeda radnika”, pisalo je na transparentima prosvjednika.
Prosvjedi i štrajkovi vrlo su česti u Grčkoj. Nedavno je krovna federacija sindikata organizirala prosvjed 17. travnja tražeći veće plaće (na slici gore). Zbog štrajka su mnogi trajekti ostali u lukama.
Zaustavljen je promet u podzemnoj željeznici, a na nekoliko sati obustavili su rad i vozači autobusa i taksisti. U znak prosvjeda protiv inflacije štrajkali su i novinari grčkih medija, pa jedan dan na radijskim i televizijskim postajama nije bilo vijesti niti su izlazile novine.
Zakon je uveden u Grčkoj desetljeće nakon što su međunarodni vjerovnici pozvali zemlju, koja je bila u teškoj gospodarskoj krizi, da uvede šestodnevni radni tjedan. Grci su na referendumu 2015. odlučno rekli “ne” paketu mjera, no većina ih je naknadno provedena.
Izvor: N1