Budi promjena koju želiš vidjeti u poslovnom svijetu. Imaš više kontrole i moći nego što misliš.
Koliko si puta pomislio/la: "Vrijeme je da napredujem." Ili: "Zaslužujem veću plaću." Možda ti se u glavi vrtjela želja za novim izazovima, više odgovornosti ili – ako si već na rubu burnouta – jednostavno manje stresa i više razumijevanja.
I ništa se nije dogodilo.
U tim trenucima često gledamo prema "gore", prema svom šefu ili šefici, očekujući neku promjenu, inicijativu, znak da netko vidi i cijeni sav trud koji svakodnevno ulažemo.
Ali kao što je Gandhi rekao: "Budi promjena koju želiš vidjeti u svijetu."
To vrijedi i za tvoj profesionalni svijet, piše
fast company.
Ako želiš napredovati, razvijati se, osjetiti podršku i jasnije granice, možda nećeš moći (do)čekati da tvoj nadređeni to prvi pokrene. Pogotovo ako je — kao što su mnogi danas — potpuno preopterećen.
Zato u nastavku pročitaj kako možeš raditi s preopterećenim šefom, a ne protiv njega. Umjesto da frustrirano čekaš, nauči kako voditi sebe i stvoriti partnerstvo koje funkcionira — čak i u kaosu.
Sve više menadžera danas je iscrpljeno i izloženo konstantnom pritisku. A ti, kao zaposlenik, želiš podršku, jasnoću i razvoj. I tu nastaje raskorak.
Dobra vijest? Imaš više moći nego što misliš. Evo kako je možeš iskoristiti.
1. Olakšaj im da ti kažu “da/može/probaj”
Iako bismo se mogli složiti kako je to u njegovom opisu posla, šef koji je pod stresom najčešće nema vremena za nagađanje kakve potrebe imaš. Ako želiš podršku, budi konkretan/na.
Stoga, ne traži samo "priliku za razvoj" nego reci što točno želiš – promaknuće, razgovor o povećanju plaće, preuzimanje više odgovornosti ili pak radno rasterećenje.
Isto vrijedi i za ravnotežu između posla i privatnog dijela života. Nemoj govoriti: "Trebam više balansa." Umjesto toga reci: "Mogu li petkom raditi od kuće?" ili "Možemo li srediti dajednom tjednom nešto kasnije dođem na posao (i duže ostanem, dakako) jer ujutro vodim dijete u vrtić?“.
Što si jasniji/a, to je veća šansa da dobiješ potvrdan odgovor.
2. Preuzmi inicijativu na '1 na 1' sastancima
Ako tvoj šef na 1-na-1 dolazi užurban, iscrpljen i više razmišlja o 'gašenju požara' nego o tvom razvoju – to je tvoja prilika da preuzmeš kormilo.
Naravno, prođi operativne zadatke, ali onda otvori i pitanja koja se tiču šire slike. Na primjer:
• Koje bi vještine bilo dobro da razvijam za ovu ulogu?
• Na koji način mogu još više doprinijeti timu?
• S kim izvan našeg tima bi bilo dobro da se povežem?
Ako ti sam/a ne pokreneš razgovor o tim temama – vjerojatno nitko neće.
3. Zapisuj stvari
Šefovi pod stresom često zaborave što su rekli, odobrili ili planirali. Da bi zaštitio/la sebe (i njih), počni zapisivati stvari.
Nakon razgovora – pošalji sažetak mailom. Napiši što ste dogovorili, koji su prioriteti, rokovi, sljedeći koraci. Tako im olakšavaš da se sjete najvažnijih dogovora, a ti imaš 'crno na bijelo' ako dođe do nesporazuma.
4. Budi promjena koju želiš vidjeti
Ako želiš više angažmana — kreni od sebe. Ako želiš više fokusa — donesi strukturu i mir. Ljudi često reflektiraju energiju koju im donosimo, bez obzira na to tko je "šef".
I da, tvoj šef vjerojatno ne želi biti ovako preopterećen. I oni imaju svojeg šefa, svoje brige i svoj inbox pun zahtjeva.
Ali ti ne moraš čekati da se sve oko tebe promijeni da bi počeo/la mijenjati stvari na bolje.
Promjena odnosa, komunikacije i osjećaja sigurnosti u poslu često počinje s tobom. S jasnom namjerom i malo hrabrosti.