Zamislite situaciju u kojoj nekoliko ljudi od vas traži oprečne stvari. Stjerani ste u kut, niste sigurni koga poslušati, kojim putem krenuti…
U ovakvom škripcu naći će se svi oni koji iznad sebe imaju nekoliko šefova. Bez dogovora i dobre koordinacije njihovo šefovanje može vam posao pretvoriti u pakao. Ali uz malo sreće i diplomatske vještine, i nadređene se može dovesti u red…
Tko je moj pravi šef?
Prije nekoliko godina Jim G., zaposlenik jedne velike američke kompanije, našao se u situaciji da je bio izravno odgovoran predsjedniku tvrtke… ili je on barem vjerovao u to. Tijekom šest mjeseci isključivo mu je on zadavao zadatke i Jim je bio uvjeren da mu je on izravni šef.Međutim, ispostavilo se da je Jim pogriješio. Kad je njegov pravi šef saznao da radi na zadacima o kojima on nema pojma, Jim je dobio etiketu problematičnog djelatnika koji radi po svom nahođenju bez obzira na to što je pola godine radio po diktatu predsjednika kompanije.
Što napraviti da se ovo ne dogodi i vama? Prvo, morate znati da ni pozicija u tvrtki ni godine radnog staža ne znače bezuvjetno da je netko vaš izravni nadređeni. U mnogim slučajevima vaš pravi šef je ona osoba u kompaniji koja na sebe preuzima odgovornost za vaš posao.
Ako niste sigurni tko je vaš nadređeni, pitajte vaše šefove. Neka oni to riješe između sebe.
Što učiniti kad dobijete oprečne naredbe?
Bez obzira na to što znate tko je vaš "vrhovni autoritet", uvijek je nezgodno kad dobijete različite upute. Naprimjer, jedan od viših menadžera tvrtke zada vam neki zadatak, a istovremeno vam vaš direktni šef naglasi da se ne bavite nikakvim sporednim poslovima koji bi vam odvukli pažnju od glavnog projekta.Najbolje je u takvoj situaciji dati do znanja objema stranama da je došlo do sukoba interesa. Prepustite višem menadžeru da uvjeri vašeg šefa u to da je "sporedni projekt" iznimno važan za kompaniju. U tom slučaju nikako ne birajte stranu koja bi mogla narušiti autoritet vašeg direktnog nadređenog.
Pitanje slobode
Što učiniti kad vam jedan šef daje više, a drugi manje slobode u obavljanju nekog posla?Ključ rješenja ove zavrzlame jest u tome da znate svoje granice, ali i da poznajete šefove. Općenito, najbolje rješenje je da sebi uzmete toliko slobode koliko mislite da bi vam je dao vaš najstroži šef iako to sigurno neće biti najefikasniji način da obavite posao. U krajnjem slučaju, zatražite od šefa pismenu potvrdu da vam daje posebne ovlasti kako biste riješili neki zadatak.
Lista prioriteta
Najbolji način da se uspješno nosite s gomilom posla kojim vas zatrpavaju vaši šefovi jest da napravite - listu prioriteta. Takva lista će dati do znanja vašim nadređenima da se ne može napraviti sve baš isti trenutak.Razgovarajte sa svakim šefom posebno, neka oni uz svaki zadatak stave redni broj kako biste znali što je na prvom mjestu, a što može čekati. Listu prioriteta redovito ažurirajte.
Čuvajte tajne
Kad radite s više šefova, povremeno ćete se naći u situaciji da znate nešto što ne znaju svi vaši nadređeni. Tanka je linija između onoga što biste trebali reći i onoga što ne biste trebali otkriti, a da biste se snašli u takvim situacijama, trebat će vam malo iskustva i diplomatskih osobina.Za primjer ćemo ponovo uzeti jednu nezgodnu situaciju iz karijere Jima G. Jednom prilikom od Jima je zatraženo da svom izravnom nadređenom ne otkrije informaciju da jedan od projekata užasno kasni. Jim je znao da će ta vijest imati loš utjecaj na karijeru njegovog šefa i zbog toga se cjenkao - pristao je šutjeti o lošoj vijesti, ali i istaknuo da će nakon nekog vremena obavijestiti svog šefa.
Nitko ne voli "lajavce". Ponašajte se diplomatski i izbjegavajte, ako je to ikako moguće, svrstati se na neku stranu. Biranjem strana možete stati na žulj nekom od šefova, stoga se ponašajte prema svima jednako, tako ćete steći njihovo povjerenje. No ako ste već prisiljeni da stanete uz jednog od njih, učinite to jasno i glasno.
(V.K.)
Izvor: