Vodeće karakteristike neprofesionalizma, za čak 88% Amerikanaca, su agresivnost i konflikt na radnom mjestu, a njegovi negativni efekti su dalekosežni i skupi.
Negativna radna atmosfera vodi manjoj produktivnosti, povećanom stresu, lošijoj kvaliteti rada, visokom postotku rezignacije te izostajanju s posla.
Sam sukob na radnom mjestu rezultat je različitih čimbenika, a jedan od najozbiljnijih je kada se zaposlenik osjeća iskorištenim. Ova vrsta sukoba najčešće se događa kada šef s vrlo visokim zahtjevima očekuje od suradnika isti nivo predanosti i odgovornosti kakve stavlja pred sebe, a da istovremeno uskraćuje odgovarajuću kompenzaciju prekovremenih sati ili pak rada vikendom.
Također, zaposlenici često imaju nerealna očekivanja vezana uz vlastito radno mjesto ili pak ne razumiju što se od njih zaista očekuje.
Kako bi tvrtka spriječila sukobe i smanjila stres na radnom mjestu, mora utvrditi razinu komunikacijskih sposobnosti svojih menadžera, što uključuje sposobnost da budu dobri mentori, te građenje organizacijske kulture komuniciranja, bez obzira na nivo odgovornosti i vrstu obavljanog posla.
Tvrtka se također treba pobrinuti da ima jasno definiranu strukturu poslova i pozicija na organizacijskoj razini, jer u organizacijama bez strukture dolazi do "prljavih" igara borbe za moć koje se neminovno završe kaosom, a vrlo često vrlo visokim pravnim troškovima.
Osim intelektualno poticajne atmosfere, za stvaranje zdravih odnosa na radnom mjestu, potrebno je razvijati emotivno inteligentan menadžment.
Emotivna inteligencija se uči, a osnovni princip je baziran na razvijanju vještine koja se odnosi na uravnoteživanje inteligencije i emocija, čime se postiže maksimalna efikasnost i zadovoljstvo.
Menadžeri s visokim stupnjem emotivne inteligencije u stanju su naći zdravu ravnotežu između zaposlenikovih osobnih potreba i interesa tvrtke.
(T.N.)
Izvor:
Poslovni dnevnik