Od početka ožujka učenici četrdesetak gimnazija bit će uključeni u pilot-projekt kompjutorskog interaktivnog učenja matematike i fizike. Sadržaj predmeta otkupljen je od Britanaca, ali je prilagođen hrvatskim programima i potrebama.
Pomoćnik ministra znanosti i obrazovanja za informacijsko društvo, dr. Dragan Schwarc kaže kako se trenutno postavlja oprema za korištenje tih sadržaja, te da će se nastojati gimnazije iz cijele Hrvatske.
Lekcije su obrađene zanimljivije nego u udžbenicima, nastavniku više nisu potrebne ploča i kreda ili zastarjele folije, nego samo ekran na kojem je već gotovo sve nacrtano i prikazano. Svaka je lekcija podijeljena u nekoliko poglavlja, te je popraćena slikovitim eksperimentima tako da učenik može i vidjeti ono što mu se jednadžbama i formulama pokušava prenijeti.
"Nastavnik može sve te lekcije prilagoditi potrebama i mogućnostima svojih učenika, a oni učenici koji teže svladavaju gradivo mogu se nekoliko puta vratiti na istu stvar dok je ne usvoje", istaknuo je Schwarz te dodao da oni kojima matematika bolje "leži" mogu ovakvim učenjem brže svladati gradivo.
Prednosti interaktivnog učenja i programa jesu i u tome što predavanja i učenje novoga gradiva mogu pratiti učenici koji zbog nekog razloga ne dolaze u školu, pa čak i oni koji su na dugotrajnom bolničkom liječenju.
Schwarz ističe kako će ovim putem i djeca iz malih sredina, gdje možda nema odgovarajuće obrazovanog nastavničkog kadra, dobiti prikladnu poduku.
S obzirom da program omogućava učenicima rješavanje zadatka sve dok ne uspije doći do točnog odgovora, nastavnik može kontrolirati koliko djeca sama uče i vježbaju.
Isto tako iz programa se može iščitati koliko je dugo neki nastavnik radio koju lekciju, je li preskočio koje poglavlje te jesu li izgovori djece, poput onog "mi to nismo učili", doista opravdani.
(T.N.)
Izvor:
Večernji list