Pronalazak posla koji je u sladu sa stečenim obrazovanjem i osobnim preferencijama nešto je što čeka svaku osobu na početku stvaranja karijere. Odgovore na mnoga pitanja nudi novi priručnik za zapošljavanje Karijere 2007. – Hoću bolji posao!.
Izvršna direktorica za regrutiranje i selekciju u tvrtki Selectio te suautorica vodiča, Vera Čubranić kaže kako je tržište rada u Hrvatskoj izuzetno dinamično, a mnogi poslodavci ne uspijevaju pronaći traženi broj zaposlenika.
"S obzirom na to da ne uspijevaju pronaći tražen idealni profil, mnogi su poslodavci prepoznali prednosti zapošljavanja mladih, tek diplomiranih kadrova spremnih za učenje, fleksibilnih i otvorenih za stjecanje novih iskustava", ističe Čubranić.
Do takve situacije dolazi zbog paradoksa jer struktura i kvaliteta radne snage, prema mišljenju poslodavaca, nije u skladu s potrebama tržišta.
Prvi korak u pronalaženju posla je usvajanje pristupa aktivnog upravljanja karijerom, kojim se razumno i odgovorno planira vlastiti profesionalni razvoj, uz realne ciljeve.
Također bi se osoba u potrazi za poslom trebala odlučiti koja će biti glavna odrednica karijere, primjerice hoće li najvažnije biti visina plaće ili ravnoteža između poslovnog i privatnog života.
Nakon te spoznaje o usmjerenju profesionalnih interesa, treba početi aktivno tražiti posao, a to je samo po sebi posao s punim radnim vremenom. Ne treba čekati natječaje, već je pravi potez unaprijed odabranim tvrtkama poslati svoj životopis, iako nisu objavile natječaj za radno mjesto, čime se iskazuje samoinicijativnost, osobina koju poslodavci iznimno cijene.
"Ako se javite na oglas za koji možda formalno ne zadovoljavate sve uvjete, ali pritom jasno pokažete da ne čekate da vam netko ponudi posao, i pokažete li da ste fleksibilni i željni usavršavanja u profesionalnom smislu - pokazat ćete se kao resurs u koji se isplati ulagati", naglašava Čubranić.
No potrebno je, kaže Čubranić, pripaziti i na pretjeranu samouvjerenost. "Ako ste o nečemu učili na fakultetu pa ste uvjereni da ćete za mjesec dana proniknuti u sve tajne zanata - niste svjesni svojih nedostataka i poslodavac se neće upuštati u rizik s vama", pojašnjava Čubranić te dodaje kako su najopasniji zaposlenici oni koji su nesvjesni koliku štetu mogu nanijeti neznanjem.
Aktivno traženje posla uključuje i potragu na mnogim mjestima, jer nije dobro ograničiti se na postojeću ponudu. Osim brojnih oglasa u dnevnim novinama, postoje i specijalizirane internetske stranice koje poslodavci sve više koriste za oglašavanje radnih mjesta.
Uputno je posjetiti i stranice pojedinih kompanija, koje podatke o raspoloživim radnim mjestima često objave prije ostalih medija.
Poslodavcima je pri odabiru kandidata bitna procjena nekih općih osobina, jer im u većini slučajeva nije važno koliko zaposlenik može danas, već koliko će moći učiniti sutra kao individualac ili kao dio tima.
Osobine koje će poslodavci prepoznati, cijeniti i nagraditi jesu motiviranost, proaktivnost, samoinicijativa i radna etika.
Rukovoditeljica za obrazovanje i razvoj kadrova u Coca-Cola Beveragesu Hrvatska, Ida Hohnjec smatra da su njihovi zaposlenici najzaslužniji za uspjeh kompanije.
"Cilj nam je pridobiti najbolje i najtalentiranije mlade ljude, te omogućiti im rad u okruženju u kojemu će njihove sposobnosti najviše doći do izražaja", kaže Hohnjec to dodaje da će ih suočiti s izazovima, profesionalno ih razvijati, nagrađivati i pružiti im priliku da se zabave dok postižu rezultate.
(T.N.)
Izvor:
Lider