Za nekoliko dana počet će se primjenjivati odredbe Pravilnika o sigurnosti i zaštiti zdravlja pri radu s računalom, koji je donesen još 10. svibnja 2005. godine.
Poznato je da ozljede vezane uz dugotrajno sjedenje uz računalo u svijetu godišnje odnesu milijune dolara, od problema s vidom do stresno-ponavljajućih ozljeda, pa je bilo i potrebno izraditi ovakav pravilnik.
U Pravilniku stoji da poslodavac:
Mora izraditi procjenu opasnosti za sva radna mjesta s računalom, vodeći pritom računa o vidnom, statodinamičnomi psihičkom naporu.
To znači da nakon svakog sata rada obavezno slijedi pet minuta odmora, te ustajanje od stola i razgibavanje. Tako se smanjuje opasnost od stalnog ponavljanja istih pokreta, a kratki odmor od posla pomoći će pri koncentraciji za sljedeći radni sat.
Klasični CRT zasloni moraju imati frekvenciju osvježavanja slike od najmanje 75 Hz, LCD od 60 HZ, udaljenost od očiju do zaslona ne smije biti manja od 50 centimetara, a od zaslona se ne smije reflektirati svjetlo kako se oči ne bi umarale.
Prirodna ili umjetna rasvjeta mora imati najmanje 300 luxa, redovi stropnih svjetiljaka moraju biti paralelni sa smjerom gledanja radnika, a svjetiljke ne smiju uzrokovati odsjaje na zaslonu.
Radni stol ne smije blještati, a mora biti izrađen od materijala koji na dodir nije hladan. Odredbe prilično detaljno opisuju i stol i radni stolac, od podesive visine, do podrške za leđa, a poslodavac mora radniku osigurati i oslonac za noge ako radnik to traži.
Također valja osigurati i vježbe rasterećenja u suradnji sa specijalistom medicine rada. I tipkovnica je dobila svoje zahtjeve: ne smije imati sjajnu površinu, srednja visina mora biti najviše tri centimetra, a ako joj je donji rub viši od 1,5 centimetara onda valja dodati podloške za šaku.
Ispred nje mora biti najmanje 10 centimetara slobodnog prostora, a cijela tipkovnica mora biti ergonomski napravljena.
Pravilnik propisuje i buku koja ne smije biti veća od 60 decibela.
Na svakom radnom mjestu temperatura bi trebala biti od 20 do 24 stupnja, vlažnost od 40 do 60%, a u ljetnim mjesecima klima-uređajem temperatura se može spustiti za najviše sedam stupnjeva ispod vanjske temperature.
Pri zapošljavanju novog radnika poslodavac mora osigurati pregled vida radnika kod specijaliste medicine rada, mora mu isto omogućiti svake dvije godine, ali i svaki put ako se utvrdi da je pregled kod specijalista neophodan. (A.T.)
Izvor:
Poslovni dnevnik