Ericsson Nikola Tesla, VIPnet, Croatia osiguranje ili pak tvornica ženske odjeće Zelinka iz Sv. Ivana Zeline, samo su neke od dvadesetak tvrtki u Hrvatskoj koje se mogu nazvati tvrtkama-prijateljima obitelji.
Za razliku od mnogih, posebno privatnih tvrtki, čije zaposlenice strahuju od odlaska na rodiljni dopust zbog prijetnji otkazom, u ovim tvrtkama roditelje se dodatno stimulira, na način na koji bi ih zapravo trebala stimulirati država s problemom malog nataliteta.
Belupo, farmaceutska tvrtka iz Koprivnice, unatrag tri godine svojim zaposlenicama na porodiljnom dopustu po rođenju djeteta jednokratno isplaćuje 10.000 kuna pomoći za opremu novorođenčeta ili ostale troškove. Kako napominju u toj tvrtki, naknadu je do sada primilo 65 majki, njihovih zaposlenica, na što je potrošeno, dakle, 650.000 kuna.
Uzme li se u obzir da je u prosjeku upravo oko 10.000 kuna potrebno za osnovno što novorođenčetu treba od samog "starta", znači da je Belupo mlade roditelje u potpunosti oslobodio tog izdatka.
Podsjetimo, mladi roditelji od početka ove godine od države dobivaju 2.330 kuna jednokratne pomoći za opremanje novorođenčeta, dotad je pak naknada iznosila 1.360 kuna. Riječ je o iznosu dostatnom za, primjerice, dječja kolica, ili krevetić.
Ericsson Nikola Tesla tvrtka je koja je ove godine, na prvom takvom "natjecanju", od Ministarstva obitelji dobila titulu najbolje tvrtke-prijatelja obitelji. Na natječaj, kojem je cilj poduzeća motivirati na bolji odnos prema zaposlenicima, javilo se ukupno 18 tvrtki. Priznanje koje država tvrtkama daje samo je simbolično i očito bi ih trebalo motivirati da, kad već država to ne čini, oni sami pomognu obiteljima.
U Ericssonu, primjerice, zaposlenice tijekom drugog dijela porodiljnog, onog neobaveznog koji traje od šestog do 12. mjeseca djetetova života, od firme dobivaju 1.750 kuna mjesečno, koliko iznosi razlika između onoga što žene inače dobivaju od države tijekom drugog dijela porodiljnog (2.500 kuna) i onoga što su dobivale tijekom prvih šest mjeseci (najviše 4.250 kuna).
Osim toga, zaposlenik-roditelj djeteta s težim smetnjama u razvoju ili invaliditetom ima pravo na bruto iznos od 20.000 kuna pomoći jednom godišnje. Djeca zaposlenika, konačno, pohađaju vrtić u blizini tvrtke, čije troškove snosi Ericsson.
Svoj vrtić ima i VIPnet, tvrtka u kojoj s udjelom od 58% prevladavaju žene. Tvrtka svojim zaposlenicima plaća i doprinose za treći mirovinski stup.
Potomac, tvrtka koja proizvodi Croata kravate također je dobila titulu poduzeća-prijatelja obitelji jer je svoje pogone iz Zagreba preselila u Dardu, zaposlivši tamo većinu lokalnog stanovništva. Tvornica ženske odjeće Zelinka, nadalje, od žena koje dođu s porodiljnog kroz duži period ne traži ispunjavanje tvorničke norme, a svi zaposlenici, koji u prosjeku primaju 2.200 kuna, u banci s kojom tvrtka ima dogovor, mogu dizati kredite.
Zagrebačka banka, a također i Raiffeisen banka titulu prijatelja-obitelji dobile su zbog odobrenja moratorija na plaćanje stambenih kredita, opciji koja postoji od prošle godine, a koja omogućava građanima-dužnicima "stopiranje" otplate kredita na godinu dana, bez obzira na to je li riječ o ženi kao nositeljici kredita koja koristi trudnički ili porodiljni dopust, ili muškarcu nositelju, čija je supruga na porodiljnom.
(A.T.)
Izvor:
Novi list