Kako bi gospodarstvo jačalo i razvijalo se, potrebno je da što više majki bude zaposleno. Zaposlene su majke jamac održivosti mirovinskih sustava u dalekoj budućnosti. Uz to, one su, kao i njihova djeca, veliki potrošači.
Zaključili su to analitičari Goldman Sachsa u istraživanju važnosti i položaja žena u Japanu, a mnogi od tih zaključaka mogu se potvrditi i u većini drugih zemalja.
Žene u Japanu u dobi od 33 do 44 godine mahom se "evakuiraju" iz radnog odnosa i posvećuju odgoju djece, a poslije se ipak vraćaju raditi. To je specifičan fenomen jer u drugim zapadnim zemljama nema sličnosti u tom pogledu.
Ivan Bakula, savjetnik za gospodarstvo Nezavisnih sindikata Hrvatske, kaže da su u Hrvatskoj majke kućanice zbog nemogućnosti nalaženja posla ostaju kod kuće.
"U Hrvatskoj su žene izvan svijeta rada uglavnom protiv svoje volje, dok hrvatski poslodavci ne gledaju blagonaklono na majke ili one koji to žele postati", rekao je Bakula.
Istraživanje koje je nedavno u SAD-u objavio portal Salary.com na temelju uzorka od 40.000 anketiranih pokazuje kako je godišnja plaća majki iznosila 85.939 američkih dolara ili 468.000 kuna.
To je, prema njihovoj procjeni iznos što ga je majka koja je ujedno i zaposlena zaslužila u tih godinu dana, ne računajući na redovnu plaću na radnome mjestu. Od toga je 2.080 sati redovnog rada i 2.060 prekovremenih sati na godinu.
Kod nas takve procjene nema, kao ni procjene plaće po zanimanju onako kako je to prikazano u njihovim istraživanjima.
U Hrvatskoj su potkraj veljače ove godine samo 182 osobe bile zaposlene na poslovima u kućanstvu. Od toga su 154 žene.
Poslodavci u SAD-u sve više uviđaju vrijednost majki koje se žele vratiti u svijet rada. U posljednje vrijeme upravo su se žene posvećene svojoj obitelji najbolje snašle u novim poduzetničkim pothvatima te njihovu pokretanju.
"Poslodavci su shvatili kako su mnoge majke iskoristile vrijeme i za dodatnu edukaciju dok su bile odvojene od svijeta rada", pojasnio je Bakula.
(A.T.)
Izvor:
manager.hr