U siječnju 2014. Hrvatsku je napustilo 77 liječnika, duplo više nego u srpnju 2013. Oni su naš najskuplji ‘izvozni proizvod’ jer po jednom odlasku gubimo 1,5 milijuna kuna.
Prema podacima Hrvatske liječničke komore, od srpnja do kraja prošle godine ukupno je 334 liječnika zatražilo međunarodnu licencu, s tim da ih je na mjesečnoj razini u srpnju bilo 44, a u siječnju ove godine gotovo dvostruko više - 77.
Zabrinjava i to da je na početku zainteresiranih za rad u inozemstvu bilo 27 posto bolničkih liječnika, a sada ih je 60 posto. Premda nema pouzdanih podataka, procjenjuje se da je tijekom pola godine u europske zemlje otišlo barem šezdesetak liječnika, a što je najgore, taj je trend u uzlaznoj putanji pa bi se lako moglo dogoditi da hrvatske bolnice samo u jednoj godini, što odlaskom u mirovinu, što u pečalbu, izgube više od 700 liječnika, a to je nenadoknadiv gubitak.
Bolnice u Velikoj Britaniji, Nizozemskoj, Švicarskoj, Švedskoj, Norveškoj širom su otvorile vrata našim liječnicima već prvim danom ulaska u EU jer su nestale administrativne zapreke. Razlozi za odlazak su različiti: dok je nekima pokretač bila sva manja plaća, drugi više nisu mogli podnijeti da šalju pacijente kući neobavljena posla, jer nemaju stentova, umjetnih kukova, koljenja, pa čak i konca. Liste čekanja otišle su u nebo, a liječnici mogu samo nemoćno slijegati ramenima. Najnovija odluka o smjenskom radu potpuno je paralizirala sustav, što će biti dodatna injekcija za odlazak.
U Europu su tako krenuli neki novi, visokoobrazovani gastarbajteri premda u Hrvatskoj nisu višak. Dapače, prema podatcima Hrvatske liječničke komore, u nas nedostaje barem 4500 liječnika. No, trenutna depresivna situacija u hrvatskom zdravstvu pokrenula je selidbu čiji se razmjeri zasad ne mogu predvidjeti. U sve češćoj liječničkoj selidbi značajno pomažu razne agencije koje surađuju s gotovo svim bolnicama u ostatku Unije.
Jedna od njih je poljska Paragona koja je u rujnu u hotelu Panorama prezentirala razne mogućnosti rada za hrvatske liječnike. Na tom ih je skupu bilo više od tristotinjak, a svi su dobili pozive mailom, premda se nikad nigdje nisu službeno prijavili.
Dežurstva vikendom
Paragona nudi stalne poslove u Norveškoj, Švedskoj, Danskoj, Velikoj Britaniji..., a oni koji žele mogu raditi i povremeno. Primjerice, mogu dolaziti na dežurstva vikendom ili raditi za godišnjeg odmora. Naravno, za takav povremeni rad ne trebaju ni dozvolu bolnice u kojoj rade u Hrvatskoj ni ministra zdravlja pa će liječnici vjerojatno sve češće vikend provoditi radeći u austrijskim bolnicama.
Vrijeme za buđenje
Inače, za liječnike koji odlaze na rad preko Paragone u skandinavske zemlje u Varšavi se organizira učenje jezika tijekom 18 tjedana, i to besplatno. Za to vrijeme polaznici imaju pravo i na besplatni smještaj i hranu te džeparac od 700 eura. Učenje jezika također je organizirano i za članove obitelji, a za djecu vrtić jer je nastava svakodnevno od 8 do 16 sati. Nakon toga liječnici idu u bolnicu za koju su se odlučili i tamo još neko vrijeme rade četiri dana u tjednu, a peti im je slobodan kako bi mogli učiti jezik, objašnjava nam postupak jedan od liječnika koji se odlučio za rad u Norveškoj, gdje će prvih šest mjeseci imati plaću od 6000 eura, a zatim oko 8000. Dodaje da su hrvatski liječnici bombardirani ponudama i drugih agencija, pa i bolnica.
U Hrvatskoj je vrlo aktivna i španjolska agencija MediCarrera koja kontaktira liječnike i stomatologe za rad u skandinavskim zemljama i Njemačkoj. Učenje jezika organizirano je u Barceloni i Budimpešti. Liječnici kažu da im nerijetko nije jasno kako agencije dobiju njihov telefon, no ponuda je sve više, što znači da su hrvatske bolnice kadrovski ozbiljno poljuljane.
Zasad, nažalost, službenih reakcija na najnoviji egzodus visokoobrazovanih kadrova nema i ta je neizainteresiranost dodatni motiv onima koji se još premišljaju - otići ili ne. No, čaša se, čini se, prelila jer je, npr., iz sisačke bolnice u Švedsku nedavno otišla šefica anesteziologije u 53. godini. Očito nije samo vrijeme za buđenje odgovornih, već i za akciju koja će te negativne trendove barem usporiti.
Izvor: Jutarnji list