Najveće svjetsko istraživanje o poduzetništvu Global Entrepreneurship Monitor (GEM), pokazalo je kako je u Hrvatskoj sve više malih poduzetnika koji se na taj potez uglavnom odlučuju zbog visoke nezaposlenosti.
Od 2002. godine od kada je Hrvatska uključena u najveći istraživački projekt o poduzetništvu GEM, osjetno je napredovala po poduzetničkim aktivnostima u prošloj godini - sa 32. mjesta došla je na 19. mjesto od ukupno 35 zemalja.
Indeks kojim se mjeri poduzetnička aktivnost TEA (Total Enterprenual Activity) u tom je razdoblju gotovo udvostručen - s 3,62 u 2002. povećan je lani na 6,11. Drugim riječima, u Hrvatskoj je u prošloj godini na svakih šesnaest odraslih osoba jedna bila poduzetnički aktivna, a 2002. godine jedan poduzetnički aktivan stanovnik dolazio je na 30 odraslih osoba.
Na jučerašnjem predstavljanju rezultata istraživanja, predsjednica Upravnog odbora Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzetnika, Slavica Singer, istaknula je kako je ulazak u "sredinu" ljestvice zemalja po poduzetničkoj aktivnosti, zapravo omogućio jak porast poduzetničke aktivnosti među onima koji nisu imali drugi izbor. Razlog ulaska u poduzetništvo iz nužde leži prvenstveno u visokoj nezaposlenosti u Hrvatskoj.
S jedne strane dobro je što su ljudi odlučili sami riješiti svoju egzistenciju, no u ukupnom TEA indeksu poželjno je da bude što više onih koji u poduzetničku aktivnost ulaze dobrovoljno zbog prepoznate poslovne prilike, jer takvi su poduzetnici motiviraniji i imaju dugoročnije planove.
No kao i u ostalim zemljama, muškarci se prije odlučuju za poduzetništvo od žena, no u Hrvatskoj je taj prosjek nešto izraženiji u korist muškaraca. A i nasuprot trendu slabljenja muške dominacije kod drugih, u Hrvatskoj je lani 3,79 puta više muškaraca bilo poduzetnički aktivno u odnosu na žene, a 2002. godine taj odnos je bio blaži (2,9 puta).
Gledano po obrazovanosti, poduzetničke pothvate češće pokreću obrazovaniji ljudi, kao i u ostalim zemljama, no razlika je u tome da u Hrvatskoj među poduzetnicima dominira srednjoškolska diploma, a u ostalih sveučilišna.
U prosjeku, hrvatski su poduzetnici stariji nego u ostalih tridesetak zemalja, odnosno u poduzetništvo ulaze u dobi između 35 i 44 godine života, a što Singer ponovno pripisuje specifičnostima vezanima uz tranziciju i nezaposlenost.
U izvještaju za 2005. godinu ohrabruje podataka o smanjenju regionalnih razlika i tendenciji povećanja broja malih poduzeća s potencijalom rasta jer, napominje Singer, samo rastuća poduzeća znatnije generiraju nova radna mjesta.
Kad je riječ o start-up poduzetnicima, koji su aktivni manje od 42 mjeseca, u Hrvatskoj je pozitivno da oni češće posežu za novim tehnologijama nego "odrasli" poduzetnici, no to se, kako kaže Singer, još nije pretočilo u nove proizvode zbog čega je osobito u uvjetima jake konkurencije važno poticati aktivnosti za industrijski dizajn.
Znatan je pozitivan pomak ostvaren u pogledu očekivanih novih zapošljavanja, posebice kod "odraslih". Onih koji očekuju da će u idućih pet godina zaposliti 209 i više novih radnika čak je triput više nego unatrag nekoliko godina.
(V.K.)
Izvor:
Poslovni dnevnik