U godini nakon proširenja Europske unije (EU) Irska je zabilježila rekordno visoku stopu imigracije, pri čemu je 40 posto imigranata došlo iz novih zemalja članica, navodi se u studiji.
Studija Instituta za gospodarska i socijalna istraživanja (ESRI), koja se bavi utjecajem proširenja Unije na zemlje istočne Europe na irsko tržište rada, pokazala je kako nema nikakvih dokaza da takav rast migracije na makro razini utječe na mogućnosti za zapošljavanje irskih radnika.
Nakon što je 1. svibnja 2004. Unija primila u svoje članstvo 10 novih zemalja članica, samo su tri stare zemlje članice - Irska, Britanija i Švedska - odmah otvorile svoja tržišta rada građanima tih, većinom bivših komunističkih zemalja.
ESRI u svojem izviješću navodi kako je od svibnja 2004. do veljače 2006. izdano ukupno 186.000 osobnih identifikacijskih brojeva, u usporedbi s 35.000 u razdoblju od siječnja 2001. do travnja 2004. U Irskoj je osobni identifikacijski broj neophodan za zapošljavanje i pristup uslugama socijalne skrbi.
"Broj zaposlenih državljana 10 novih zemalja članica Unije u razdoblju nakon priključenja je utrostručen", navodi se u tom izviješću.
Od 112.000 prošle godine izdanih identifikacijskih brojeva, 65.000 je izdano Poljacima, 18.700 Litvancima, 9.300 Latvijcima, 9.200 Slovacima i 4.500 radnicima iz Češke.
Jedan od autora izviješća, profesor Gerry Huges, istakao je kako je tijekom proteklih 10 godina, od početka gospodarskog uzleta u toj zemlji koju se zbog toga naziva i Keltskim tigrom promijenjena 200-godišnja irska povijest emigracije. Radi se o za Irsku velikoj transformaciji, kazao je Huges. Čini se da će se takav trend nastaviti u doglednoj budućnosti, i to ponajviše zbog toga što se radi o snažnom gospodarstvu koje ima velike potrebe za radnom snagom.
Spornim se jedino smatra pitanje eventualne štete koju imigracija donosi irskim radnicima - ujedno i središnje pitanje tekućih pregovora oko novog nacionalnog sporazuma o plaćama i uvjetima zapošljavanja.
Postoji mogućnost da se tu u budućnosti jave teškoće, no za sada se to još nije dogodilo u dovoljnoj mjeri da bi se ikako odrazilo na brojke na makro razini, kazao je Huges. Prema njegovim riječima, imigranti još nisu utjecali na stopu nezaposlenosti i trenutno je više poslodavaca koji imaju slobodna radna mjesta nego prije proširenja EU.
Radnici imigranti iz novih zemalja članica većinom su zaposleni u građevinskom, industrijskom i sektoru bolnica, navodi se nadalje u studiji.
(Hina)