Bivši zaposlenici Googlea svoje nove poslovne ideje ostvaruju uz pomoć anđela investitora – njihovih bivših suradnika
Kako i doliči kompaniji čiji je naziv, Google, nastao igrom riječi (prema američkom nazivu za broj googol), tamošnji zaposlenici također nose zanimljive nadimke. Tako se općenito svi oni zovu Googlers, a novi zaposlenici koji tek dođu u tvrtku zovu se Nooglers.
Međutim, tijekom gotovo jednog desetljeća koliko kompanija postoji iz nje su mnogi zaposlenici i otišli, ili u druge kompanije ili u samostalne poslovne vode. Njihov naziv je Xooglers, što bi značilo bivši Googleri (eng. ex-Googlers).
Mreža investitora
Mnogi od njih su mladi, poduzetni i zahvaljujući uspjehu Googlea dovoljno bogati da pokrenu svoj vlastiti posao. Neki otvaraju start-up kompanije u Silicijskoj dolini, a drugi im financijskim potporama pomažu u poslovanju.
Budući da se zbog financijske krize investicije dijele na kapaljku, bivši zaposlenici Googlea odlučili su osnovati mreže bogatih i tehnički potkovanih investitora – njihovih bivših suradnika, od kojih mnogi još uvijek rade u Googleu.
Budući da je tzv. anđela investitora sve manje, mnogi poduzetnici odlučuju se iskoristiti ovu priliku, a oni koji su to već učinili nazivaju je još i "Googleovim drvetom s novcem", objašnjava Steve Vassallo, direktor jedne investicijske tvrtke.
Ne pristaju na status quo
"Ako imate iole vrijednu, čak i polugotovo ideju, nakon razgovora s nekoliko osoba u Googleu, svatko od njih ponudit će vam barem 50 tisuća dolara", objašnjava Vassallo.
Naime, osim što vjeruju u svoje ideje, bivši zaposlenici Googlea imaju povjerenja i u korporativnu kulturu kojom žive i njihovi bivši suradnici te znaju da su uvijek spremni pomoći, znanjem ili na bilo koji drugi način.
No, osim novca, bivši Googleri imaju još jednu neophodnu kvalitetu koja je presudna prilikom pokretanja start-up kompanija – vrijedno iskustvo. Zato su bivši suradnici i spremni investirati jer imaju povjerenja u njihove ideje.
Aydin Senkut, bivši stariji menadžer u Googleu koji je osnovao vlastitu investicijsku tvrtku objašnjava da zaposlenici Googlea nikada neće pristati na status quo, dok odluke donose na temelju činjenica, a ne pretpostavki ili emocija.
Elad Gil koji je pokrenuo start-up kompaniju, a nekada je radio u Googleu kao product manager ističe da ljudi u Googleu razmišljaju na drugačiji način, gledaju širu sliku.
Brza dobit
"Ambicioznost kompanije urezala se u misli zaposlenika. Kada pokrećete tvrtku susrećete se s jednakim izazovima. Razmišljate o tome kako privući korisnike i koje odluke donijeti, a svi koji odu iz Google i odluče pokrenuti vlastiti posao, znaju na koji način to ostvariti", objašnjava Gil. Mnogi bivši zaposlenici također ističu da su radom u kompaniji izgradili veće samopouzdanje, "jer vas nadređeni i suradnici tjeraju da vjerujete u sebe i svoje ideje", dodaje Anna Patterson koja je otišla iz Googlea kako bi sa suprugom pokrenula vlastitu tvrtku.
Također bivši product manager Bret Taylor, a sada izvršni direktor FriendFeed-a navodi da ga je rad u Googleu naučio dvama važnim čimbenicima poslovanja, brzini i stabilnosti.
"Svaki Googleov proizvod ubrzano se razvija, brzo donosi dobit i radi upravo onako kako ste isplanirali. Ako jedan dio softwarea nije radio ispravno, razvojni su inženjeri radili na tom dijelu sve dok nije proradio ili su odustali od projekta kako ne bi gubili vrijeme", pojasnio je Taylor, inače sukreator Google Maps-a.
On sam ističe da nikada neće zaboraviti prvi razgovor s jednim od osnivača Googlea Larryem Pageom. Nakon što je Taylor tražio pomoć za pokretanje tvrtke Page mu je rekao da se neće dogoditi nikakva katastrofa ako mu posao propadne – samo neka onda propadne brzo, jer inače donosi gubitak.
Budući da su toga svjesni svi sadašnji, ali i bivši zaposlenici ovog internetskog diva, spremni su pomoći jedni drugima jer znaju da idejni začetnik neće nepromišljeno riskirati. (V.K.)
Izvor:
The New York Times