Svako smanjenje investicija u informatiku i edukaciju zaposlenika dovest će do velike neravnoteže, a otpušteni radnici mogli bi otuđiti informacije te ih prenijeti konkurenciji
Trenutačna ekonomska kriza, koja u svijetu i Hrvatskoj uzrokuje gubitak radnih mjesta, ove će godine dovesti i do grčevite borbe među tržišnim konkurentima, piše Marijana Šešo u Slobodnoj Dalmaciji.
Uz sve žešću utrku za novim poslovima ili otimanje tuđih, tvrtke će pokušati uštedjeti gdje god to mogu, no jedno od mjesta gdje se to nikako ne smije jest održavanje informatičko-komunikacijske infrastrukture.
"Svako smanjenje investicija u informatiku i edukaciju zaposlenika dovest će do velike neravnoteže. Dio radnika koji su ostali ili će ostati bez posla vjerojatno će prijeći na "tamnu stranu". Počet će napadati infrastrukture koje nisu redovito održavane i gdje postoji manjak ljudskoga kadra sa smanjenim edukacijskim fondom sati", upozorio je Ivica Ostojić, specijalist za sigurnost kompanije "Cisco Hrvatska".
Društveni inženjering
Prošlogodišnji trendovi pokazuju koliko je važno voditi računa o osnovnim elementima sigurnosnih politika i tehnologija, istaknuo je Patrick Peterson, voditelj tvrtke "Cisco", u najnovijem izvješću o sigurnosti.
Tijekom 2008. godine količina otkrivenih sigurnosnih nedostataka u odnosu na prethodnu godinu porasla je za 11,5 posto, a slanje spama udvostručilo se na 200 milijardi poruka godišnje.
Ove će godine među najvećim prijetnjama za sigurnost računalnih sustava biti društveni inženjering, kojim se žrtve navodi da kliknu određeni link ili otvore određenu datoteku, što omogućava upad u sustav preko nemarnih ili zlonamjernih djelatnika.
Bankarski i telekomunikacijski sustavi najugroženiji
"Dva su moguća scenarija za gubitak podataka. Prvi je nehaj nemarnih zaposlenika, dok bi po drugom zlonamjerni radnik zbog otkaza ili lošeg tretmana u tvrtki mogao otuđiti informacije da bi ih prenio konkurenciji", istaknuo je Igor Slišković, voditelj ključnih kupaca u Microsoftu Hrvatska.
Takvih se slučajeva boje svi njihovi klijenti, no najviše drhte korporacije u bankarskom i telekomunikacijskom sektoru, kojima izdavanje planova konkurenciji može potpuno upropastiti projekte. Zato će ova godina, prema predviđanjima, biti teška i u informatičkom svijetu, a ne samo financijskom sektoru. (D. P.)
Izvor:
Slobodna Dalmacija