Ako se ne poduzmu konkretne mjere, predstavnici industrije najavljuju nove otkaze, preseljenje proizvodnje ili zatvaranje pogona
Prerađivačka industrija, a posebno radno-intenzivne grane poput tekstila, drva i proizvodnje namještaja su, uz trgovinu, građevinarstvo i proizvodnju auto dijelova, krizom najpogođenije gospodarske grane u Hrvatskoj.
Prema predviđanjima analitičara, neizvjesno je i što će se zbivati s ugostiteljstvom i turizmom, no mogući podbačaj turističke sezone zasigurno će uzrokovati slabije zapošljavanje sezonskih radnika. Međutim, nezahvalno je procjenjivati koliko će se radnih mjesta zatvoriti u ovoj godini, piše Gabrijela Galić u Novom listu.
Preko 300.000 nezaposlenih?
Ekonomski analitičari za sada se slažu s procjenom da bi se do kraja godine broj nezaposlenih mogao povećati za 50.000 osoba, pa bi se tako u evidentiranoj nezaposlenosti nakon dugo vremena ponovno moglo naći i više od 300.000 osoba.
Podaci HZZ-a pokazuju da nezaposlenost na godišnjoj razini neprestano raste, a najviše novopridošlih je upravo iz prerađivačke industrije, trgovine i građevinarstva.
Međutim, u Sindikatu trgovine predviđaju da bi se još teže posljedice krize mogle osjetiti tek u drugoj polovici godine. Osim toga, ta je djelatnost pod pritiskom još od kolovoza prošle godine, a radna mjesta za sada gube uglavnom oni koji su zaposleni na određeno vrijeme. No, niti sindikat nema pouzdanih podataka o kolikom je broju radnika riječ.
Građevina bilježi rast
Državna statistika ipak vjernije prikazuje trenutnu situaciju na tržištu rada. Prerađivačka je industrija u siječnju zapošljavala 246.362 radnika, a danas ih zapošljava gotovo 10.000 manje. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u trgovini je u ožujku bilo zaposleno pet tisuća manje ljudi, nego u siječnju, a broj radnika u djelatnosti prijevoza i skladištenja u istom se razdoblju smanjio za 13 tisuća.
S druge strane, građevinarstvo ipak bilježi lagani rast, pa se u razdoblju od siječnja do ožujka broj radnika povećao za šest tisuća, dok je u djelatnosti prerade drva i proizvodnje otpušteno 335 radnika.
Predstavnici industrije još su prije nekoliko dana izjavili da će, ako se ne poduzmu prave protukrizne mjere, početi smanjivati broj zaposlenih, a neki bi mogli i seliti pogone izvan Hrvatske, te ih čak i zatvarati. (V. K.)
Izvor:
Novi list