Nezadovoljni zaposlenici, bez promaknuća, s (pre)niskom plaćom, logično, nisu produktivni, a tada trpi i vaše poslovanje. Možete li ikako utjecati na njihovu motivaciju?
Psihologija u radoj sredini ima svoje zakonitosti, a jedna od njih kaže da se morate baviti svojim zaposlenicima. Naime, poslovni rezultati ne nastaju samom činjenicom što ste nekoga zaposliti i dali mu plaću. Onaj dodatni ulog koji će učiniti razliku i koji vas najviše zanima može pružiti samo zaposlenik koji je motiviran. Njegova motivacija pak proizlazi (između ostalog) iz činjenice da njegov nadređeni (vi) primjećuje njegov rad, uloženo vrijeme i dobre rezultate.
Obostrana korist
Vjerojatno mislite kako i sami imate posla preko glave te kako bi vaši zaposlenici trebali shvatiti da nemate vremena za takve stvari jer vas opterećuju i mnoga druga važna poslovna pitanja. To je vjerojatno točno ali, što bolje poznajete rad svojih zaposlenika (i probleme s kojima se svakodnevno suočavaju) i vama je lakše kreirati strategiju razvoja tvrtke i definirati poslovne ciljeve.
Upućenost u rad zaposlenika, njihovu odgovornost ili opterećenost, pokazuje vam realne kapacitete tvrtke, što možete realizirati, a kada je zaista vrijeme da 'stanete na loptu' i prestanete ganjati ambicije koje bi vam mogle nanijeti financijsku štetu ili naprosto baciti novac u vjetar.
1) Budite dostupni zaposlenicima
Svi imate isti interes, a to je razvoj i uspjeh tvrtke jer ona svima podjednako osigurava egzistenciju. U poslovnoj komunikaciji ego je kontraproduktivan, kao i izbjegavanje kolega ‘nižeg ranga’. Možete ohrabriti zaposlenike i udijeliti im lijepu riječ. Na taj način stječete njihovo povjerenje što znači da će vam se htjeti povjeriti i kada su u pitanju problemi vezani uz posao. Tako ćete imati priliku pravovremeno reagirati i spriječiti potencijalnu štetu.
S druge strane, ako zaposlenicima ne pokazujete da vam je stalo do njih i onoga što rade, ne možete očekivati od njih da brinu o poslu ili da im je stalo do ičega osim redovne plaće.
2) Odvojite vrijeme i za zabavu
Posao je važan ali nije sve samo u poslu. Zaposlenici se ponekad moraju opustiti, napraviti predah, uzeti vrijeme za kreativno promišljanje, a vi im u tome možete pomoći tako što ćete i sami pokazati da možete biti opušteni. Upoznajte svoje zaposlenike, njihov karakter. To može biti posebno korisno kod dodjele pojedinih zadataka ili pronalaska rješenja.
3) Greške se mogu dogoditi i to je ok
Ako zaposlenik pogriješi prilikom obavljanja posla (što nije nemoguće) mora vam moći priznati grešku, umjesto da je grčevito pokušava sakriti. Greške nemojte sankcionirati, radije ih prokomentirajte i promislite zajednički o mogućim rješenjima. Ohrabrujući zaposlenike da vam priznaju greške kreirate radnu atmosferu u kojoj će ljudi misliti izvan okvira, a to znači da će biti kreativni i motivirani. Osim toga, uzmite u obzir da sakrivanje greške u strahu od kazne i vama može nanijeti ozbiljnu štetu – ako se zaposlenik boji priznati da je pogriješio, kako ćete spriječiti potencijalnu katastrofu koja prijeti poslovanju?
4) Gdje vidite svoju tvrtku ( i sebe) za 5 godina?
Pitanje koje često postavljate u razgovoru za posao morali biste postaviti i sami sebi. Upravo nedostatak vizije mnoge poslodavce navodi na potpuno promašene poslovne poteze, a kratkoročni poslovni ciljevi dugoročno dovode do propasti inače perspektivnih kompanija. Kako vam se to ne bi dogodilo, poželjno je da znate kamo tvrtka ide, na koji način je mislite voditi u tom smjeru i kakvu ulogu u tome igraju vaši zaposlenici. Kako biste ih motivirali, tu viziju morate podijeliti s njima. Na taj način zaposlenici će bolje razumijeti vaše određene poslovne poteze i neće im biti teško odrađivati zadatke od kojih vide konkretne benefite. Osim toga, kada zaposlenici znaju što želite i sami lakše mogu obavljati posao u smjeru koji vama najviše odgovara.
5) Razmislite, koliko ste vi motivirani
Ako želite motivirane zaposlenike, pružite im dobar primjer. Zaposlenici vide koliko je njihov šef zaista motiviran i ako to nije slučaj, njihov enuzijazam također će splasnuti. Klasičan primjer: nemojte očekivati da vaši zaposlenici dolaze na posao na vrijeme ili ostaju raditi dulje ako vaš radni dan počinje u 11, a završava u 14 sati. Ne možete kritizirati zaposlenike zbog nepoštivanja pravila koja vi prvi kršite samo zato jer ste ‘šef’. Autoritet počiva na kredibilitetu.