Iskrena i korisna povratna informacija važan je dio svačije karijere i napredovanja.
Pozitivna povratna informacija je, naravno, odlična jer motivira zaposlenika da nastavi dobro raditi. No, i negativna informacija može imati pozitivan učinak jer pokazuje što pojedinac može popraviti kako bi postao još bolji.
S druge strane, onaj tko zna dati kvalitetnu povratnu informaciju (makar i negativnu) ujedno ima sposobnost utjecati na ljude i projekte te ih poboljšati. Kako je lakše dati dobru povratnu informaciju, donosimo vam nekoliko savjeta kako uputiti konstruktivnu kritiku:
DA
- Pokažite da vam je stalo do osobe ili projekta. “Imaš moju punu podršku u ovom projektu…”
- Pokažite da razumijete ciljeve projekta. “Znam da se koncentriraš na jednu po jednu stvar…”
- Pokažite da ste promislili o toj novoj ideji. “Jasno mi je zašto si došao na tu ideju…”
- Jasno definirajte na što se točno referirate. “Kada sam ti poslao onaj privitak napisao sam da ga treba iskoristiti za…”
- Točno objasnite zašto mislite da je to problem. “Ako ovo ostavimo na pet stranica mislim da će sudionicima pasti koncentracija…”
- Pokažite da ste otvoreni za nova rješenja. “Mogu zamisliti da više odjela sudjeluje u ovom dijelu gdje raspravljamo o…”
- Prepoznajte vlastite granice znanja/stručnosti. “Nisam inženjer elektrotehnike kao ti, ali jedna stvar koja nam je do sada bila korisna…”
NE
- Nemojte generalizirati ili pretjerivati. “Zlo mi je svaki put kad to vidim!”
- Nemojte davati bespotrebno nepristojnu povratnu informaciju. “Ova glupost mi je stvarno upropastila dobar početak dana…”
- Nemojte pretpostavljati da postoji samo jedno rješenje. “Neupitno je da će sve propasti, ako to prezentiraš na ovaj način jer će svi napustiti dvoranu.”
- Nemojte pretpostavljati da su sve uključene strane imale najgore motive. “Ma oni su pohlepni, kao uostalom i svi ostali iz njihove branše.”
Izvor: Lifehacker