U minulih deset godina u Hrvatskoj je broj brodova za kočarenje narastao s 170 na čak 720, pa se "morski kolač" sada dijeli na puno više usta, a ribarima je nužna pomoć od države.
Jedan od vidova pomoći je osnivanje burzi ribe. Prema već konkretnim planovima prve takve dvije burze trebale bi za najkasnije dvije godine biti otvorene u Rijeci i Poreču. Riječ je o međunarodnim projektima, hrvatsko-talijanskim, pod imenom CONNECT i "Fish log", vrijednima dva milijuna eura prvi, odnosno 1,4 milijuna drugi projekt, s tim da bi 90% tog iznosa financirala Republika Italija.
Projekt CONNECT podrazumijeva razvijanje transgranične mreže i suradnje u promicanju razvoja priobalnih malih i srednjih tvrtki na našoj obali, a projekt "Fish log" (fishing logistic) bi pokrenuo transgraničnu inicijativu za promicanje ribarstva na Jadranu, od razvoja tehničke pomoći do logistike i tržišta.
Potpredsjednik Ceha ribara pri Obrtničkoj komori Lošinjanin Romeo Mikičić rekao je da će burza regulirati ponudu i potražnju ribe te omogućiti ribarima da se posvete ribolovu, a ne da istodobno moraju brinuti i o plasmanu i naplati ribe.
Burza munjevito reagira na količinu ulova, pa nema špekulacija. Riba s burze stigne do potrošača u najboljem slučaju za tri dana, ali ona "od jednog dana", koju love mali ribari, prodaje se odmah na ribarnicama zbog čega ima i višu cijenu. To pak omogućuje manjim ribarima da opstanu u konkurenciji velikih ribarskih brodova.
Mikičić smatra da naši ribari moraju biti jedinstveni u vezi s ostvarivanjem ciljeva koji im donose boljitak, a kao primjer navodi ribare iz talijanskoga San Benedetta, koji su se dogovorili da po paru lebdećih koća ulov ne smije biti veći od 400 kašeta sitne plave ribe na noć. Na taj način zadržavaju cijenu koja njihov posao čini isplativim, manje rade, a to je i način na koji se "morska njiva" čuva od pretjeranog iskorištavanja.
(T.K.)
Izvor:
Vjesnik