Velika Britanija razmatra mogućnost zatvaranja svog tržišta rada za radnike iz Bugarske i Rumunjske odmah nakon što te dvije zemlje uđu u EU početkom iduće godine, pišu europski mediji.
Britanski ministar unutarnjih poslova Charles Clark, koji je ovoga tjedna posjetio obje zemlje, izrazio je potporu njihovom članstvu u EU te je pozdravio pozitivan utjecaj koje na britansko gospodarstvo imaju radnici iz srednje i istočne Europe.
Mislimo da je to pomoglo našem gospodarstvu i različitim sektorima tržišta rada, kazao je Clarke, a prenio Financial Times. No, nije istina da ćemo automatski učiniti s Rumunjskom i Bugarskom što smo učinili s osam novih članica, dodao je.
Velika Britanija je jedna od tri "stare" članice - zajedno s Irskom i Švedskom - koje su dopustile potpuni pristup radnicima iz osam zemalja istočne i srednje Europe koje su ušle u EU 2004. Druge zapadnoeuropske države su se odlučile za privremeno ograničavanje koje maksimalno može trajati do 2011.
Španjolska, Finska i Portugal potvrdili su da će ukinuti svoja ograničenja u svibnju ove godine, a nizozemska vlada također razmatra takav potez iako ga možda parlament neće podržati.
Europska komisija nedavno je pozvala "stare" članice da ukinu svoja ograničenja tvrdeći da širenje nije rezultiralo nepodnošljivim priljevom radnika ili povećalo nezaposlenost među domaćim radnicima.
Eurozastupnici su u četvrtak usvojili rezoluciju s istom porukom, ističući kako migracija iz novih članica EU-a "poboljšava industrijsku konkurentnost, smanjuje rad na crno, pomaže u podizanju gospodarskog rasta te stvara više novih radnih mjesta i veće porezne prihode za proračune zemalja domaćina".
Međutim, dosad su rasprave o potencijalnom otvaranju tržišta rada radnicima iz novih članica bile isključivo vezane za osam članica iz istočne i srednje Europe, a ne za Rumunjsku i Bugarsku.
Odluke donesene u Velikoj Britaniji mogu biti povezane s rezultatima nedavno provedenih istraživanja. U istraživanju kojeg je ovaj tjedan u Britaniji proveo Migration Watch, 76 posto sudionika smatra da treba uvesti godišnju granicu na broj imigranata koji smiju doći raditi u Veliku Britaniju.
Inače, Velika Britanija i Irska imaju najveći broj ekonomskih migranta iz srednje i istočne Europe.
(Hina)