Prema rezultatima nedavno objavljene studije, čak 92% američkih poslodavaca na neki način nadzire zaposlenike na njihovom radnom mjestu. Unatoč nepopularnosti takvih mjera, poslodavci smatraju da imaju opravdane razloge za "držanje zaposlenika na oku", a to su osiguranje produktivnosti i smanjivanje pasivnosti zaposlenika na najmanju moguću mjeru.
I dok tradicionalni Internetski filteri blokiraju pristup "neodobrenim" stranicama i sadržajima, najnoviji programi za nadziranje Internetskog prometa zaposlenika idu i dalje. Ti programi, naime, bilježe ključne riječi, posjećene stranice, e-mailove, pokrenute programe, otvorene prozore, instant messaging, printanja, pa čak i prikaz ekrana svakog računala čiji je korisnik na Internetu.
Ako se uzme u obzir koliko vremena zaposlenici provode na poslu, postalo je uobičajeno da koriste računalo tvrtke za obavljanje svojih osobnih poslova, kaže Robin Bond, odvjetnik i stručnjak za radno pravo. No, računalo ipak pripada tvrtki, a ne zaposlenicima, dodaje Bond i naglašava kako su sudovi u dosadašnjoj praksi uglavnom odbijali zaposlenicima priznati pravo na privatnost na radnom mjestu.
Unatoč tome, poslodavci bi prema zaposlenicima trebali biti iskreni o nadzoru na radnom mjestu, ističe Bond, jer bi neinformiranje zaposlenika o pravilima korištenja računala, poslodavca moglo stajati tužbe za nepoštivanje privatnosti ili nepoštivanje zakonskih odredbi o prisluškivanju.
Stoga Robin Bond zaposlenicima savjetuje kako da zaštite svoju privatnost i izbjegnu mogućnost ukora ili otkaza zbog korištenja Interneta na radnom mjestu u privatne svrhe:
Vaš šef ima svako pravo od vas očekivati da se posvetite obavljanju posla najbolje što možete. Stoga minimalno koristite e-mail i Internet u privatne svrhe i neka vaša produktivnost bude visoka, zaključuje Bond.
(T.B.)
BusinessWire